19 млрд. е ефектът от здравеопазването ни
На 19 млрд. лв. възлиза общият икономически ефект от българското здравеопазване. В него влизат както преките, така и индиректните ползи за икономиката. Това показва проучване на Българския лекарски съюз по темата, чиято цел бе да обоснове нуждата от още средства в сектора.
На 7 млрд. лв. възлиза общият икономическият отпечатък на лечебните заведения в страната, което е 4.2% от БВП за 2022 г., показва изследването. Директният принос към бюджета пък е 1.2 млрд. лв. и се реализира под формата на данъци и осигуровки. На 11.8 млрд. лв. възлиза индиректния принос към икономиката. В него влиза „търсенето по икономическата верига на здравни услуги" и „разходите на медицинските специалисти в други части на икономиката".
Този икономически ефект е пряко
следствие на работата на 8900 практики и болници, както и на 106 300 души в тях. С това пък здравеопазването се нарежда и в ТОП 5 на работодателите у нас, стана ясно по време на представянето на проучването. Заплатите, които са получили работещите в тази сфера за 2022 г. е била над 2.8 млрд. лв. или средно по 2200 лв. на човек. Сумата е едва толкова, защото се оказа, че в нея не влиза допълнителното материално стимулиране (ДМС), с него средният доход в тази сфера особено при медицинските специалисти е значително по-висок.
Разходите за здравеопазване у нас
растат с 3.4% на година, показва още изследването на БЛС. Въпреки това финансирането на сектора е недостатъчното, смятат от съсловната организация. Според председателя й - д-р Иван Маджаров, здравната система не е бреме за икономиката на държавата, а един от основните двигатели на икономиката. За да се запазят кадрите в нея обаче, трябва да се вземат решения сега, които са свързани с повишаване на инвестициите в сектора. Държавата не трябва да се притеснява да се намесва, иначе кадровата криза в сектора ще се задълбочава, обясни д-р Маджаров.
Проблемът е от години и е най-тежък
при специалистите по здравни грижи. 4.6 са лекарите на 1000 души у нас, а при сестрите тази бройка е 4.3, въпреки че те трябва да са поне два пъти повече. Още по-страшна е възрастовата структура на медиците. При сестрите средната възраст е 53 години, а при лекарите над 55 години са 54% от практикуващите специалисти.
Въпреки тъжната картина, която бе
припомнена за пореден път и днес, властите не намират сили да спрат роенето на лечебни заведения, за да концентрират рехавия персонал в сегашните. Разбиране по темата няма и в съсловието. Срещу въвеждането на каквато и да е регулация - селективно договаряне от НЗОК, мораториум за нови болници и дейности или друго, веднага се обявяват от асоциациите на частните болници. Пореден пример в това отношение стана обсъждането на проекта за здравна стратегия, както и нереализуемите палиативни намерения на този етап от кабиента в оставка за временен мораториум за нови лечебни заведения.
МС одобри поредната нова болница
Ново Нордиск с нов мениджър за България
"Св. Екатерина" с 4 нови операционни
БАТЕЛ разширява членовете си
Към асоциацията на едни от най-големите търговци на едро с лекарства се присъединяват и няколко големи вериги с аптеки
Китай изпревари Европа по нови лекарства
През 2023 г. източната държава е регистрирала за първи път 25 нови субстанции срещу 17 за стария континент, показва доклад на ЕFPIA