Сънната апнея - рисков фактор за инфаркт
Сънната апнея може да има сериозни последици върху сърдечно-съдовата система. Ефектите включват:
Повишено кръвно налягане - прекъсванията в дишането, които са характерни за сънната апнея, могат да повишат кръвното налягане, което увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания като инсулт и сърдечен удар.
Сърдечна аритмия - сънната апнея може да доведе до сърдечни аритмии като резултат от стреса, на който е подложено сърцето поради недостатъчно кислородно насищане и повишено кръвно налягане.
Нощни аритмии - прекъсванията в дишането, които характеризират сънната апнея, могат да предизвикат нощни аритмии, които могат да влошат качеството на съня и да увеличат риска от сериозни сърдечни проблеми.
Повишен риск от сърдечна недостатъчност- сънната апнея е свързана с увеличен риск от развитие на сърдечна недостатъчност и коронарна болест.
Симптомите
Хъркане - обикновено един от най-очевидните симптоми, особено ако се съчетава с прекъсвания в дишането.
Прекъснат дълбок сън - хората със сънна апнея често се събуждат повече през нощта, като резултат на прекъснатия сън.
Умора и сънливост през деня
Сърдечни проблеми
Неспособност за концентрация - прекъснатият сън може да влоши когнитивните функции и концентрацията.
Повишено кръвно налягане - сънната апнея може да допринесе за повишено кръвно налягане и други кардиоваскуларни проблеми.
Лечението
Лечението може да включва промяна в начина на живот. Така например загубата на тегло, избягването на алкохол и тютюнопушене, редовна физическа активност и подобряване на навиците преди сън могат да подпомогнат лечението. Също така в лечението могат да се използват т.н. CPAP устройства: Continuous Positive Airway Pressure (CPAP) устройствата се използват за отваряне на дихателните пътища и поддържане на нормалното дишане през цялата нощ. Специално изработени орални апарати могат да помогнат за поддържане на дихателните пътища отворени по време на сън.. В някои случаи се извършват и хирургически процедури за корекция на анатомични проблеми в горните дихателни пътища, които предизвикват сънна апнея.
Лечението на сънна апнея обикновено се индивидуализира в зависимост от тежестта на състоянието и индивидуалните нужди на пациента. В клиника по Кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" се прилага комплексен подход за диагностика и лечение на пациенти със сърдечно-съдови заболявания и сънна апнея, обяснява д-р Калайджиев. Миналата година той имаше публикация в престижното американско списание SleepMedicine: X, изучаващо проблемите на съня.
14-ти Български курс по бифуркации
Да се плащат повече изследвания за инвитро
Освен това ЦАР да поеме процедурите с донорски материал, съхранението на ембрионите и промотирането на асистираната репродукция, настоява доц. Мария Юнакова
Коя е по-добрата терапия за рак на главата
Сравнението е между две възможности при пациенти, при които не може да се прилага стандартното лечение
Прокуратурата: ЗЗО не нарушава Конституцията
В него може да се заложат минимални заплати и възможност да се дават пари на публичните болници по методиките на здравната каса, смята Борислав Сарафов
Позволи си пауза - погрижи се за себе си!
Министерството на здравеопазването провежда скринингова кампания за рака на маточната шийка с 90 000 безплатни прегледа
МС заложил 25.6 млн. за инвитро догодина
Това е с 3.6 млн. лв. повече, отколкото през тази година, обяви премиерът Димитър Главчев
Ваксина срещу рак - да, има такава!
При това не една, а цели две, първата е срещу хепатит Б, а втората е срещу човешкия папилома вирус
Присъда ли е ракът на маточната шийка
Отговорът е лесен – не, причините са няколко, едната от тях е, че тази болест е предотвратима с ваксина
Световъртежът може да е белег за инсулт
Бюджетът на НЗОК е на статуквото
Проектобюджетът на НЗОК за 2025 г. е по своя път към парламента. Почти 50% от средствата в него се предвижда да отидат за болниците, а 2.3 млн. са заложените хоспитализации. Правилно ли е това, кога ще обърнем пирамидата, ще има ли някога критерии за качество, попитахме Боян Бойчев.