17858 операции в неврохирургията
17 858 са били операциите в областта на неврохирургията през миналата година. Заедно с консервативното лечение на травми на главата те са били реализирани в 115 лечебни заведения, основната част от дейността обаче остава концентрирана едва в 15 от тях. Това показва анализ на „Индекс на болниците" на данните на здравната каса за 2023 г.
Общо 28 639 са били хоспитализациите през миналата година поради неврохирургични проблеми, при 10 781 от тях обаче се е наложило консервативно лечение, а в останалите 17 858 случаи се е стигнало до операция. Броят и съотношението им е идентично с това през предходната 2022 г., когато в страната са реализирани 27 566 хоспитализации в неврохирургията, от които 17 034 са били операции.
Най-голяма част от операциите –
над 10 хил., са гръбначномозъчни. Процентът на големите интервенции сред тях е над 52, като те са реализирани в 30 болници. Като основни центрове в тази област обаче и през миналата година са пет града – София, Пловдив, Плевен, Бургас и Варна. Лечебните заведения с най-голям обем гръбначно-мозъчни операции – над 1000 за годината, са две – „Св. Ив. Рилски" в София и „Сърце и мозък" в Плевен.
Броят на мозъчните операции,
непровокирани от травма, е бил 3630, а процентът на осъществените със съвременни технологии е бил близо 78 от всички. Въпреки че интервенциите са били реализирани в 25 лечебни заведения, едва 11 са били болниците, които осигуряват най-сложното и съвременно лечение на тези проблеми. Те отново се намират в София, Пловдив, Плевен, Варна и Бургас, като основно са съсредоточени в столицата, а безспорен лидер и в тази дейност отново е университетската болница „Св. Ив. Рилски" в София.
Операциите на черепномозъчните
нерви през 2023 г. са били 2654 и са се извършвали в повечето от 115-те болници. (Всички данни по лечебни заведения за миналата година може да видите в таблицата.)
Трябва да се оценява качеството в онкологията
Защо българските пациенти с онкологични болести доплащат за лечението си, проблем ли е това, ясен ли е пътят им на лечение, има ли комплексност и качество в него. Това са част от въпросите, които отправихме към доц. Ася Консулова.
Инвитро процедурите без промяна в успеваемостта
За поредна година тя остава около 27% за финансираните от държавата, показват официалните данни
Няма структуриран подход към онкозаболяванията
Онкологични ръководства у нас няма
Държавата абдикира от контрола на болниците
69% от пациентите с онкологични заболявания доплащат
Средната сума на човек е била 1495 лв., което поставя сериозни финансови бариери пред достъпа до адекватна здравна помощ, показва изследване на "Индекс на болниците"
Онкологията се разрасна
През миналата година две болници са отворили нови отделения - по лекарствено лечение и по лъчелечение
Ръст в ортопедичните операции
През миналата година те са били над 74 хиляди, с което почти догонват нивата отпреди пандемията
На демографията пречи политическата конюнктура
Ражданията в болниците през 2023 г. за първи път се оказаха под 50 000, показва анализът на „Индекс на болниците" върху данните на НЗОК. Защо се случва това, ще се промени ли негативната тенденция, попитахме доц. Спас Ташев.
Нов ръст на инвазивните кардиологии
Реална дейност през миналата година са започнали отделения в Бургас, Сливен, София и Търговище, показват данните за здравната каса