Ракът на гърдата е сред най-честите причини за дела
Младата пациентка е имала майка с рак на яйчниците и баба с рак на гърдата. Въз основа на фамилната си история, жената се подлагала на ежегодни мамографии в продължение на 4 години. Те показвали повишена плътност на тъканта на гърдата, но тези резултати не се интерпретирали от лекарите като показател за развитие на раково заболяване. Девет месеца след последната мамография пациентката открива бучка в лявата си гърда, съобщава медицинският журнал. След това последвала диагнозата рак на гърдата и елчението - операция, лъчетерапия и химиотерапия. Въпреки това тя умряла 3 години след поставянето на диагнозата.
Тогава обаче нейният съпруг завел дело за лекарска грешка срещу проследяващия специалист и рентгенолога. Обвиненията му са били са забавена диагноза и пропуск за насочване към генетичен тест за BRCA мутации. Съдът се произнесъл в полза на семейството на пациентката и лекарите са задължени да изплатят обезщетение от 4 млн. долара.
Забавените диагнози за рак на гърдата са една от най-честите причини за съдебни спорове за лекарска грешка, допълват от Contemporary OB/GYN. Въпреки че повечето пациенти, които развиват това заболяване са над 50 години, делата масово се завеждат от по-млади жени. При тях обикновено заболяването е по-агресивно и много често води до фатален край.
Въпреки че мамографията е полезен и широко използван скринингов метод за рака на гърдата, този подход се характеризира с редица недостатъци. Чувствителността му е около 80% при повечето жени, но за тези, при които се наблюдава висока плътност на тъканта, чувствителността е едва 40%. Затова в тези случаи мамографията се комбинира със сонограма или ядрено-магнитен резонанс. Въпреки че тези подходи идентифицират голям брой от случаите на рак на гърдата, често чрез тях се откриват и други състояния, които изискват допълнителна образна диагностика или биопсия. Това подлага пациентите на допълнителни рискове.
Тези несъвършенства на стандартните скринингови методики биха могли да се преодолеят в много от случаите с помощта на генетичните изследвания за мутации в BRCA гените. Те засягат приблизително 1 на 400 души в общата популация и изследванията, които ги установяват се препоръчват за пациенти с фамилна история за рак на гърдата.