Виртуален асистент за хората над 60
Крайната цел на иновацията е да се удължи максимално активният и самостоятелен живот на хората над 60 години в собствените им домове, както и да се подпомогне работата на тези, които полагат грижи за тях (семейство, познати, социални работници). За целта специална интегрирана високотехнологична модулна система ще следи здравните показатели, навиците за хранене, движението и общуването на съответните възрастни. Информацията ще се събира и анализира на специално изградена онлайн платформа, която ще оценява също рисковете в поведението им и околната среда. При съмнения за проблем ще бъдат сигнализирани роднините или социалните служби.
От българска страна в проекта ще участват Българският червен кръст (БЧК), „Каритас България“ и българската технологична компания ScaleFocus. Техни партньори ще бъдат водещи висши училища като Единбургския университет (Великобритания) и Залцбургския университет „Париж Лодрон” (Австрия), словенските изследователски организации Университетски институт за рехабилитация и Технологичен институт „Йозеф Стефан”, както и доказани технологични компании като немската Interactive Wear AG. Участват също утвърдени неправителствени организации с богат опит в работата с възрастни хора, като Европейската федерация на възрастните хора в Австрия.
Координатор на проекта е Балканският институт по труда и социалната политика в София, който от 2001 г. насам управлява и изпълнява множество социални проекти по различни програми на ЕС и други международни донори.
Бъдещата автономна модулна система ще бъде изцяло нов иновативен продукт както за България, така и за Европа. Освен това е иключително необходима на европейските общества. По данни на ЕС между 2010 г. и 2030 г. броят на хората на възраст над 80 години ще се увеличи с 12,6 милиона (57,1%). Този демографски процес ще има сериозни последици за системите на здравеопазването и социалните грижи. Ето защо Европа се фокусира върху стимулите за активно стареене. Един от начините за това е да се подкрепят хората в напреднала възраст да запазят добро здраве и да водят независим живот чрез адаптирана жилищна и общностна среда, която им позволява да останат в своите домове колкото е възможно по-дълго.
Имунотерапията във фокуса на ESMO
Мозъкът работи различно при депресия
Откриха стотици нови протеини, свързани с рака
Изпитват ваксина за рак на белия дроб
NHS отказа новото лекарство за Алцхаймер
Генна терапия за синовиален сарком
FDA разреши софтуер за инсулин при Диабет2
Надежда за резистентните тумори
Нов метод за възстановяване на менискус
Toй е оперативен и при него се използва фибринов присадък, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Токуда