Лекарите искат 3.85 млрд. лв. за здраве

„Искането ни не е каприз. Това е реална необходимост, която, на всичкото отгоре, е постижима. Финансовите ресурси на държавата, условията, в които се намираме, позволяват на българския народ да получи финансов израз на медицинската дейност такава, каквато заслужава”, коментира председателят на съсловната организация д-р Венцислав Грозев.
По думите му, допълнителните средства в системата могат да дойдат от увеличените минимални възнаграждения в страната, по-високите осигурителни прагове за различните дейности и по-високата вноска за сметка на държавата, от която се прогнозира
да постъпят почти 150 млн. лв. повече
спрямо 2017 г. Допълнителни финанси се очакват и от по-добрата събираемост на здравните осигуровки, както и от надсъбраните средства от болнична помощ през годината.
Това ще осигури поне 7% ръст на средствата в бюджета на НЗОК спрямо 2017 г., твърдят от БЛС. В резултат ще бъде подобрен достъпът на пациентите до болнична помощ, защото няма да има лимити на направленията или приема за лечение. Лекарите вече няма да дотират системата, на държавата няма да се налага да вади пари от консолидирания държавен бюджет, убедени са финансовите експерти в БЛС.
Другото предложение на съсловната организация е
резервът на здравната каса да бъде намален и фиксиран на 5%
от заложения бюджет и да бъде разблокиран само при извънредни случаи. Такива са природните бедствия, влошената епидемиологична обстановка, тежките пътно-транспортни произшествия или повишената заболеваемост в резултат на евентуална бежанска вълна към нашата страна. В резерва може да постъпва и финансовият поток от надсъбраните средства, предлагат още от БЛС. Идеята е при нужда тези пари да бъдат разпределяни за попълване на дефицитите в системата в зависимост от тежестта в разходите на всяка от медицинските дейности.
Своите предложения, заедно с обосновката за тях, БЛС ще изпрати до Народното събрание, парламентарната Комисия по здравеопазване, Министерството на здравеопазването и Надзорния съвет на НЗОК.
* Какви са мотивите на Лекарския съюз да поиска 3.85 млрд. за здраве - вижте в позицията на председателя му д-р Венцислав Грозев.

Намаляват обучението на сестрите

Стопили сме се с 8121 души за година

България е без скрининг за таласемия

НЗОК да припознае акушерките в договарянето

Кадровият дефицит сред акушерките е налице
За да променим това, има нужда от конкретни действия и промени в здравната система още сега, казват от БАПЗГ

Интересът на българите към лечение в чужбина се увеличава
Все по-често ставаме свидетели на хора, които събират средства, за да се лекуват в чужбина. Увеличава ли се интереса на българските пациенти към лечението зад граница, защо, попитахме Звезделина Лютфи.

Подкрепям въвеждането на ясни критерии за качество

Да бъдем страна в договорния процес

НЗОК кани на среща медицинските сестри
