Лекарите се разделиха в протеста
Разцеплението на медиците дойде само броени дни преди националния митинг пред Министерски съвет тази сряда. То обаче не беше неочаквано. Причината е, че интересите на лекарите винаги са били доста противоречиви, а опитите на властта да тушира напрежението, обещавайки на всеки различни промени, още повече ги поляризира.
Общопрактикуващите медици проведоха среща със здравно министерство миналата седмица. Макар че не спряха протестите веднага след нея, те заявиха, че са постигнали споразумения по доста от исканията си. Колкото и недоволни да бяха от останалите точки, по които имаха разминавания, като дължината на профилактичния преглед, в събота лекарите промениха мнението си. «Ние подкрепяме всяко разумно искане на колегите от специализираната извънболнична и болнична помощ, но, за да не бъдат нашите пациенти заложници при решаване на натрупаните проблеми и за да продължи започнатият диалог без натиск от никоя от страните, преустановяваме ефективните протести», се казва в тяхно писмо до премиера Бойко Борисов. Все пак джипитата допълниха, че остават в стачна готовност.
Не така седят нещата обаче с държавните болници. Още миналата седмица те категорично отказаха да се присъединят към недоволството на колегите си, въпреки че точно клиниките са най-засегнати от новите промени. Причината е, че принципал на тези структури е министърът. Той още преди година показа, какво се случва с недоволните му подчинени – губят работата си.
Докато общопрактикуващите медици и държавните клиники декларираха отстъпление от протетсите, колегите им от частните и общинските болници, зад които този път застана и Лекарският съюз, набраха инерция. «Управителният съвет на БЛС призовава всички лекари от страната да се включат в общонационалния протестен митинг на 6 април от 15.00 часа на площада пред Министерски съвет», се казва в декларация на съсловната организация от петък.
Мотото на протеста е „Истинска реформа за истинска медицина ". От БЛС призовават лекарите да поставят лентичка с надпис „Протест" на белите си престилки и изразят своята съпричастност към исканията им. На практика еволюцията на недоволството е логично, тъй като новите правила на работа засягат най-вече болниците. Особено по-малките, каквито са повечето частни и общински структури. Причината е във въвеждането на здравната карта, селективното договаряне, орязването на цените на пътеките с трансформирането им в амбулаторни процедури и още по-рестриктивните лимити, които ще са и по специалности. Всичко това ще намали парите на болниците, доказателство, за което е и финансовата рамка на бюджета на касата – в нея ръста за клиниките е почти нулев. Успоредно с това болниците получиха нови ограничения за доплащането, още изисквания за организирането на листите на чакащи и чекирането на пациентите, и променени правила за документооборота с касата. Всичко това създава допълнителен хаос в лечебните заведения. Дали властта ще отстъпи тук, както и колко, предстои да видим.
Няма основание за напрежение
Техническа грешка е в основата на съмненията на БЛС за вида на дейността в амбулаториите, съвместната ни работа е възстановена, казва Анелия Атанасова
Как да получите отговор на въпросите си от НЗОК
Искаме контрол на хоспитализациите
Въпреки постъпването на много повече пациенти в болниците, ние сме на челните места по смъртност, алармират пациенти
Педиатри напускат заради агресивни родители
Доц. Кирилов ще надгражда постигнатото
Болница обяви смъртността си при операциите на сърце
Тя е 1.8% при 770 интервенции и напълно отговаря на световните стандарти за добра медициснка практика, съобщиха от АджибадемСитиКлиник
Кабинетът "Желязков" поема страната
Здравеопазването във фокуса на бъдещия кабинет
Наред с него са образованието и пазарът на труда, става ясно от споразумението между ГЕРБ, ИТН, БСП
МС одобри промени в ЗЗО
С тях се залагат козметични промени за медицинските сестри и се разширява достъпа до лекарства за пациенти с коагулопатии