Премиерът отчете и здравеопазването в борбата с корупцията
.jpg)
Въвеждането на търгове за частните болници бе една от мерките за борба с корупцията, която отчете премиерът Николай Денков преди днешното заседание на Министерски съвет. Такава обаче няма и до ден днешен. Въпреки няколкото опита това да стане, включително и със законодателни промени на това правителство, те не бяха приети в пленарна зала миналата година. По-късно от МС уточниха, че промяната, която се визира в изказването, касае само изменението в Закона за здравното осигуряване за финансирането на лекарствата за онкоболните.
„В последните осем месеца България се отлепи от корупционното дъно, което обитаваше през годините на прехода. Много интереси на „недосегаемите" от закона бяха засегнати от прекъснатите корупционни схеми и мерките за прозрачност на публичните харчове", заяви в началото на днешното правителствено заседание министър-председателят акад. Николай Денков. Според премиера именно тези целенасочени действия на правителството са причина за постоянните атака към кабинета и към „неудобните" министри, които се засилват с наближаването на ротацията.
Като част от мерките за борба с корупцията
той отчете и несъществуващите търгове в частните болници. „Като задължихме частните болници да провеждат обществени поръчки спряхме старите схеми за източване на здравната каса", каза той в обръщението си към министрите. Акад. Денков допълни, че са въвели и нова формула за регулация на цените на лекарствата, визирайки механизмът, по който фондът ще определя пределната стойност за финансиране на онкомедикаментите. За съжаление и там не беше приет оптималния вариант, а по-скоро козметичния, като все още не е ясно колко от теча от 100 млн. на година ще бъде спрян.
По-късно от МС уточниха думите на премиера.
"Промяната, която се визира в изказването, касае изменението в Закона за здравното осигуряване, гласуван от парламента на 31 януари, с който се определя нов механизъм за по-справедливо заплащане на лекарствата за онкоболните", обясниха от кабинета на акад. Денков.
Сред други действия за спиране на корупцията
премиерът отчете спрените порочни "инхаус" на Държавната консолидационна компания, заради които държавата е загубила около около 800 млн., прекратяването на схемата на ГКПП „Капитан Андреево", задържането на Пловдивския панаир и слагането край на източването на хазната чрез пътни ремонти. Също така въведеждането на правила за финансирането на общините, за да не се раздават пари според "цвета" на кмета. „Преобразихме начина, по който се разпределят средствата за спорт. Сега те зависят от конкретни критерии като население, брой спортуващи, налична инфраструктура, брой училища в района", заяви още премиерът. Акад. Денков отбеляза и въведената прозрачност в разпределението на ваучерите за обучения на стойност над 300 милиона лв.

Кабинетът "Желязков" оцеля за втори път

Кабинетът "Желязков" оцеля

Подкрепата за кабинета под въпрос
Днес от ДПС-ДПС заявиха, че във вторник ще решат дали ще я оттеглят, тъй като виждат узурпиране на властта от Пеевски

Проф. Ангелов оглави Съветa за съвместно управление

България на крачка от редовен кабинет

Радев връчва първия мандат на 15 януари

Първият мандат - след Нова година

Фалстарт с избора на шеф на НС

Седем протеста за старта на парламента
