Съживяване на сърдечните операции при деца
Съживяване на детските кардиохирургични операции има в страната през миналата година. Общо 180 интервенции с екстракорпорално кръвообращение са били направени срещу 102 през предходната, показва анализът на „Индекс на болниците" на данните на здравната каса.
Детските операции на сърце у нас се извършват основно в НКБ. През миналата година там са направени 175 интервенции с екстракорпорално кръвообращение срещу 97 през предходната, по още пет са реализирани и през двете години в „Св. Екатерина". Съживяването на дейността стана факт, след като бяха вдигнати цените на КП. Това се случи във втората половина на 2022 г., когато единственото отделение по детска кардиохирургия изпитваше много сериозни кадрови проблеми и имаше опасност от прекратяване на сърдените операции при деца.
През миналата година у нас има и лек
ръст на сърдечните операции при възрастни – от 5580 през 2022 г. те са се увеличили на 5747. Болниците, в които са реализирани интервенциите, на теория се увеличават с една, като към десетте лечебни заведения с кардиохирургии се прибавя и „Медика" в Русе. Там обаче са реализирани едва 3 интервенции, което означава, че вероятно тепърва клиниката ще заработи. (Данните за конкретните болници може да видите тук.)
Въпреки че разрешения за извършване
на сърдечни операции през изминалите две години бяха дадени на още три болници – в Бургас, Пловдив и София, те явно не са успели на този етап да започнат дейност. Доколко има нужда от увеличаване на кардиохирургиите в страната пък е отделен въпрос. Според Дружеството по кардиохирургия и сегашният брой е висок за България, но здравните власти явно не смятат така.
И през миналата година най-голяма част
от операциите на сърце са извършени по двете пътеки за сърдечни операции с екстракорпорално кръвообращение – КП 116, където са по-леките и по КП 119, където са по-сложните. Съотношението на случаите между тях обаче в отделните болници варира от 1:1 до 1:6. Това пък поставя въпроса какви са причините за наличието на подобни отклонения, освен разликата в цената между двете пътеки, която не е никак малка – 8 хил. лв.
Трябва да се оценява качеството в онкологията
Защо българските пациенти с онкологични болести доплащат за лечението си, проблем ли е това, ясен ли е пътят им на лечение, има ли комплексност и качество в него. Това са част от въпросите, които отправихме към доц. Ася Консулова.
Инвитро процедурите без промяна в успеваемостта
За поредна година тя остава около 27% за финансираните от държавата, показват официалните данни
Няма структуриран подход към онкозаболяванията
Онкологични ръководства у нас няма
Държавата абдикира от контрола на болниците
69% от пациентите с онкологични заболявания доплащат
Средната сума на човек е била 1495 лв., което поставя сериозни финансови бариери пред достъпа до адекватна здравна помощ, показва изследване на "Индекс на болниците"
Онкологията се разрасна
През миналата година две болници са отворили нови отделения - по лекарствено лечение и по лъчелечение
17858 операции в неврохирургията
Въпреки че 115 болници са осъществявали някаква дейност в тази област, тя остава концентрирана в 15 центъра в страната
Ръст в ортопедичните операции
През миналата година те са били над 74 хиляди, с което почти догонват нивата отпреди пандемията
На демографията пречи политическата конюнктура
Ражданията в болниците през 2023 г. за първи път се оказаха под 50 000, показва анализът на „Индекс на болниците" върху данните на НЗОК. Защо се случва това, ще се промени ли негативната тенденция, попитахме доц. Спас Ташев.