Интервю

Заварих една мъртва болница, връщаме я към живота

24-07-2017 07:24
В най-добрия случай ще ни трябва поне половин година, за да я стабилизираме, казва д-р Георги Васев Заварих една мъртва болница, връщаме я към живота
Мария
Мария
Чипилева
chipileva@gmail.com

Само преди броени дни лекарите и сестрите в ловешката болница получиха забавените си заплати отпреди няколко месеца. Благодарение намесата на екипа на здравния министър проф. Николай Петров, лечебното заведение им преведе 330 хил. лв. за февруари и април. Какво е състоянието на болницата в Ловеч, какви са причините за това и какво ще е бъдещето й, попитахме д-р Георги Васев. Той е прокурист на лечебното заведение едва от няколко седмици.

- Д-р Васев, какво заварихте в болницата?

- Заварих една мъртва болница, в клинична смърт, която практически почти не можеше да работи. Покриваха се основно спешните състояния, някои планови състояния, за които пациентите обаче се изписваха на 40-ия или 50-ия ден поради нарушената организация и липса на пари. Персоналът беше демотивиран до положение да не си върши служебните задължения.

- Колко пациенти имаше в болницата?

- На месец минават около стотина души или това дава около 50% заетост на легловата база.

- Кои са оснивите причини, които са довели болницата до това състояние?

- Причините се коренят назад във времето. За период от десет години тя не е имала адекватно финансово и медицинско ръководство. Всичко това е довело до задължения от порядъка на 6.7 млн. лв.

- Тази цифра не изглежда голяма на фона на дълговете на други държавни болници?

- Да, но те са много за мащаба на тази болница. Това са просрочени плащания, неплатени заплати, хонорари, услуги от външни изпълнители и др. Има неплатени фактури от 2011 г. Моята функция като прокурист е да стабилизрам състоянието на болницата напред във времето.

- Успяхте ли вече да го стабилизирате?

Имаме затруднения с доставките на лекарства, с вкарването в нормален ритъм на болницата

- Частично, но и към настоящия момент имаме затруднения с доставките на лекарства, с намирането на фармацевт за аптеката, с вкарването в нормален ритъм на болницата. В момента пазаруване медикаменти от външни аптеи, на които плащаме трудно и често те ни отказват доставки. Същото е се случва и с общинските болници в област Ловеч, защото и на тях не можехме да плащаме. Миналата семица платихме на МБАЛ Троян, а и закупихме лекарства и медицински изделия. Така, че вървим в правилната посока.

- Имате ли ток, вода, има ли гориво за линейките?

- Ток все още имаме, но задълженията ни към доставчика са в размер на няколко стотин хиляди, газ не се подава от няколко седмици, да не кажа месеци. Слава Богу, че не ни трябва, защото нямаме неизбежна нужда от топла вода, а времето е горещо. Телефоните са абсолютно несигурни, ако днес не преведем по няколко хиляди лева на операторите, всички служебни номера ще прекъснат, стационарните също. За щастие имаме разбирането на контрагентите и скоро ще има и плащания към тях. „Петрол" също ни е пратил уведомително писмо, че, ако не платим, ще пракратят доставките на гориво.

- При такива условия на работа пациентите какви грижи изобщо получават?

- Те получават грижата на медицинския персонал, който на фона на това състояние действа учудващо професионално. Тоест, това, което не струва пари, пациентът го получава, това, което струва пари – го получава, частично.

- Защо държавата иска да спаси областната болница, след като е в толкова тежко състояние?

- В тази ситуация най-лесното е държавата да вдигне ръце от задължението си да осигурява медицинска помощ във всяко населено място. Освен това тези хора не могат да бъдат предадени. Ако държавата го направи, това означава утре да предаде хората си в още петнайсетина областни болници. Това би било бягство от отговорност: човешка, лекарска и политическа, защото Конституцията гарантира правото на медицинска помощ за всички български граждани.

- Да, но няма ли в региона други общински или частни болници, които могат да поемат функциите на областната?

- Разбира се, че има общински болници и те са добре управлявани, сами по себе си дават един добър медицински продукт. Но те се намират в други региони, на територията на община няма други болници. Това означава, че пациентите ще трябва да се насочват към съседни общински лечебни заведения, които са с по-ниско ниво на компетентност, или към университетската в Плевен. Няма как да оставим пациентите на Ловеч без болница.

- Тоест, държавата ще направи всичко възможно да стабилизира болницата в Ловеч?

- Категорично, има воля тази болница да съществува и да предоставя един добър медицински продукт.

Около 60% от персонала е пенсиониран и е останал на работа. Търсим лекари и сестри, но вероятността да ги намерим е много малка

- Колко са работещите отделения в момента и какви са амбициите занапред?

- Работят всички отделения, които са разкрити всички на територията на болницата, в момента се прави анализ колко от тях трябва да се реорганизират. Началниците на всяко едно ще имат задачата да ги направят рентабилни, не печеливши, за да могат да се впишат в структурата на една областна болница.

- Ще търсите ли кадри и какви?

- Търсим всякакви кадри, защото обезпечеността е под абсолютния минимум, около 60% от персонала в момента, е пенсиониран и е останал на работа. Така че търсим и лекари, и сестри, но вероятността да ги намерим е много малка.

- Колко време ще отнеме процеса по стабилизиране на болницата?

- Ако сме оптимисти - между 6 месеца и една година. Няма как да стане за един или два месеца.

- Беше казано, че една от причините за състоянието на болницата е наличието на частна инвазивна кардиология, прекратен ли е договорът вече?

- Договорът е изтекъл, частната лаборатория се е изнесла от болницата, но е била в огромен ущърб на болницата. Само за илюстрация ще ви кажа, че договорът с тази частна лаборатория, при положение, че болницата осигурява сградата, пациентите, медикаментите, консумативите, е прибирала 90.9% от приходите и само 10% са оставали за болницата. Направете си сами извода дали е било рентабилно.

- Само този договор ли е бил единственият, който е довел до това състояние на болницата?

- Хаосът в архива на болницата е голям, все още не знаем какви договори са налични, кои са изтекли, кои са активни, кои са просрочени. Скоро ще имаме пълна картина.

- Имало ли е сигнали от мениджмънта на болницата до здравно министертво за тези проблеми?

- Да, имало е сигнали и до предходните министри, дори е имало питане в парламента и министър Петър Москов е изнесъл реалното състояние на болницата към това време. Но мерките не са били достатъчни.

- Казахте, че още болници са в подобно състояние, само лошият мениджмънт ли е причината за това или и здравната система?

- Нямам представа, но системата е изключително сбъркана, тъй като няма как едно търговско предприятие да е без право на печалба. Само по себе си това понятие се отрича - как да правиш търговия на нула, за да са доволни и пациентите, и политиците, и лекарите, ако щете – избиратели и политици. Или лекуваш пациентите, с които разполагаш, или търгуваш за тяхна сметка.

- Кои ще бъдат следващите стъпки от най-спешен порядък, които ще предприемете?

- Най-важното е да се намери фармацевт и помощник фармацевт за болницата, за да започне да работи аптеката. След това, всички началници трябва да започнат да повишават приходите на отделенията си и да изградим стратегия за бъдещето.

- Какво ще се случи със задълженията?

- Към момента вече са изплатени заплатите до 1 май. Още 5600 лв. дълг към болницата в Троян също е погасен, около 17 000 лв. задържани плащания към напуснали служители също са пуснати. Започнахме и изплащането на най-старите задължения, за да покажем добрата воля на мениджмънта за сътрудничество. Така че до обема пари, с които разполагаме, ще се разплащаме с нашите кредитори.

- А какви са постъпленията на месец?

- Около 99% от тях са по здравна каса и възлизат на около 350 хил. лв. Това ни стига обикновено само за заплати. Тоест всички вземания висят и трябва да удвоим приходите си, за да поемем и другите разходи.

- Заплатите занаред ще се плащат ли регулярно?

- Надяваме се, защото разчитаме на заеми, които се менажират, както от нас, така и от министерството. Идеята е да се разплатят дълговете и да заработи болницата.

- Факт ли е вече заемът от „Св. Ив. Рилски" в София?

Приходите ни са 350 хил. лв. на месец, трябва да ги удвоим 

- Тази седмица предстои сключване на договора с УМБАЛ „Св. Иван Рилски".

- Има ли имоти ловешката болница, за да се използват за покриване на задълженията й?

- Болницата дефакто разполага с двор от около 80 декара, но деюре той не е актуван на нея. Докато не влезе в активите на болниците, няма как да оперираме с него. Част от помещенията в сградата се отдават под наем, включително и на общината. Предстоят разговори с кметството за увеличаване на наемите, за да влязат повече приходи в болницата.

- Оптимист ли сте в крайна сметка?

- Не, реалист съм. Знам, че ще се получи и мога. Затова съм тук.


Задължителността е с комерсиална цел

Задължителността е с комерсиална цел

Новото ръководство на БЛС избързва без да е взело мненията на колегията, казва д-р Селиме Карагьозова
Какво биха променили кредитите за медици

Какво биха променили кредитите за медици

Ползата от задължителното опресняване на знанията ще е минимизирането на риска от лекарска грешка и употребата на съвременните методи за диагностика и терапия

Продължаващото обучение трябва да е задължително

Продължаващото обучение трябва да е задължително

Но то не трябва да е свързано с рестрикции, а със стимули, които да мотивират колегите да повишават своята квалификация, казва проф. Николай Габровски

Тази година беше успешна за „Св. Екатерина

Тази година беше успешна за „Св. Екатерина"

И тази година е към своя край. Каква беше тя за УМБАЛ „Св. Екатерина", какво следва, влияе ли политическата криза на здравеопазването и как, попитахме проф. Димитър Петков.

3800 посланици на здравето

3800 посланици на здравето

Участниците в XVI-то издание на националния конкурс на МЗ създадоха 44проекта под ръководството на 75 учители, съобщиха оттам
1,6 млн. лв. за деца без място в градина

1,6 млн. лв. за деца без място в градина

МС отпуска над 900 хил. лв. за програми, свързани със здравословното хранене и живот на малчуганите, съобщиха оттам
Над 5.5 млн. лв. за Детската болница в Бургас

Над 5.5 млн. лв. за Детската болница в Бургас

Отпускането на средствата бе одобрено днес на заседанието на Министерския съвет
Продължаващото обучение остава под въпрос

Продължаващото обучение остава под въпрос

Хубаво е то да бъде задължително и да има стимули за учещите лекари, но засега няма пълен консенсус за въвеждането му
„Шейново“ осъдена да плати 120 000 лева

„Шейново“ осъдена да плати 120 000 лева

Болницата ще обезщети бащата на едното от разменените бебета, съдът увеличи сумата с 20 000 лв, съобщиха оттам
80% от кожните алергии са професионални

80% от кожните алергии са професионални

Жените по-податливи на дерматити, от тях страдат едва 42 на сто от мъжете, започва тестване сред най-уязвимите групи
1 2 3 4 5 ... 539 »
Банер
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Трябва ли да има задължително продължаващо обучение за лекарите?

Декември 2024 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм