СЗО посвети януари на РШМ
Януари е месецът, който СЗО посвещава на рака на шийката на матката (РШМ). Целта е да се подобри осведомеността на хората за тази диагноза и да се намалят негативните последици от нея. Ето и някои важни факти в тази посока.
РШМ e четвъртата по честота онкологична диагноза в света. Всяка година новите случаи са над 604 хил. а фаталните инциденти - 342 000, като 92% от тях се случват в страните с ниски и средни доходи. Тази диференциация се дължи на разликата в достъпа до ваксинация, ранна диагностика и лечение. За съжаление, въпреки че у нас има осигурена възможност за профилактика, тя остава малко използвана.
Разпространението на РШМ е пряко зависимо и от сексуалното поведение на всяка жена, нейното образование и доходи. Рискът от заболяване при жените с ХИВ е 6 пъти по-голям, отколкото при останалите, казват от СЗО.
Причини
Отговорен за РШМ е човешкият папиломен вирус (HPV). Той се предава по сексуален път и може да засегне кожата, гениталиите и гърлото. На практика почти всички сексуално активни хора се сблъскват с него в някакъв етап от живота си. В повечето случаи те дори не разбират за това, а организмът им сам се справя с вируса. Постоянното инфектиране с този вирус обаче може да доведе до появата на изменения в клетките и онкологични заболявания. Нелекуваните хронични инфекции с HPV причиняват и 95% от случаите на РШМ. Обикновено отнема между 15 и 20 години на нетичните клетки да се превърнат в ракови, но при жените със слаба имунна система този процес може да отнеме 5-10 години. Други рискови фактори са наличието на възрастта, наличието на различни полово предавани инфекции, броят на ражданията, пушенето, хормоналните контрацептиви и т.н.
Превенция
Основното средство за предпазване от развитието на РШМ е имунизацията на момичетата между 9–14 години. Към момента в света са налични 6 HPV-ваксини. Те предпазват жените срещу най-масовите причинители на болестта типове на вируса 16 и 18.
Други важни стъпки за намаляване на риска са отказване на цигарите, употребата на презервативи.
Диагностика
Всяка жена трябва да се изследва за РШМ на всеки 5-10 години, след като навърши 30 години. Пациентките с ХИВ трябва да се изследват на всеки 3 години, след като навършат 25. При наличие на позитивен тест за НPV е нужно да се провери дали има наличие на промени, които да прераснат в рак. Лечението на прекарциноми е проста и безболезнена процедура, която предотвратява появата на РШМ, припомнят от СЗО. Обикновено тя включва термална аблация, криотерапия, изрязване на нетипочните клетки или друго.
Лечение
РШМ е лечимо заболяване, но в ранен стадий. Терапията включва хирургия, лъчетерапия и химиотерапия. За да бъде успешна, е важно симптомите да се знаят и разпознават навреме:
- Необичайно кървене между циклите или след менопаузата
- Неприятна вагинална миризма
- Постоянна болка в гърба, краката, таза
- Загуба на тегло и апетит, умора
- Вагинален дискомфорт
- Подуване на краката
Глобални цели
Всички държави по света са се обединили около няколко решения, за да елиминират РШМ. Те включват намаляване на новите случаи на 4 на 100 000 жени годишно. Също така постигането на следните цели до 2030 г.:
- 90% oт момичетата до 15 години да са ваксинирани за HPV
- 70% от жените между 35 и 45 години да са преминали през скрининг
- 90% oт жените с РШМ да получават лечение.
Ако тези цели бъдат постигнати, тогава 74 млн. нови случаи ще бъдат предотвратени, както и 62 млн. смъртни изхода.
Дългият КОВИД е многолико страдание
Той изисква холистичен лечебен подход, но все още не е направено необходимото за тази огромна група от пациенти с физически и когнитивен дефицит, казва проф. Коста Костов
Късогледството е съвременният бич за децата
Оперираха сърце по иновативен метод у нас
Следродилната депресия е преодолима
Върнаха гласа на 5-месечно бебе във Варна
Децата и бременните най-застрашени от йоддефицит
Артериалната тромбоза се подмладява
Светила на неврохирургията на форум у нас
Затлъстяването може да отключи 250 болести
40% от децата в България са с наднормено тегло, едва при 10% това се дължи на хормонални проблеми, алармират ендокринолози от УМБАЛ „Свети Георги"