100 млн. лв. за заетост за хора с увреждания
По проектите ще бъде осигурена
субсидирана заетост, чиято продължителност за хората в неравностойно положение е за период до 12 месеца, а за хората с трайни увреждания - до 24 месеца. След приключване на проекта, работодателят следва да запази заетостта най-малко на половината нови служители в неравностойно положение за период от 50% от периода на субсидираната заетост. За хората с трайни увреждания този период следва да бъде най-малко 3 месеца.
По проектите е допустимо
менторството на работното място за период до 6 месеца, ако новопостъпилият служител има нужда от това. Допустимо е осигуряването на транспорт от и до работното място, ако участникът в проекта работи в населено място, което е различно от местоживеенето му. Работодателите имат възможност да адаптират работното място за новонаетите служители с трайни увреждания.
Строително-монтажни дейности,
оборудване и обзавеждане са допустими дейности по проекта, ако работодателят не разполага с подходящи условия за работа за служителя с трайни увреждания. Очаква се при напускане на операцията най-малко 2 910 участници в неравностойно положение да имат работа, включително като самостоятелно заети лица. Крайният срок за кандидатстване от страна на работодателите е 22 февруари 2024 г. Проектните предложения се подават чрез ИСУН.
Внасят бюджет с 3% дефицит
Министерство на финансите прави изчисления, така че най-бедните пенсионери да получат 100 лева коледни добавки, каза Димитър Главчев