По-строги глоби при замърсяване на околната среда
Анализът за периода 2019-2021 г.
показва, че повече от десет години не са актуализирани стойностите и ниските санкции нямат никакъв ефект спрямо нарушителите, за които не е проблем да ги плащат редовно и да не предприемат мерки за преустановяване на замърсяването.
Ниските санкции водят до повишаване
на нарушенията, а от там до увреждане на компонентите на околната среда - атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи. Това води и до реална опасност от застрашаване на живота и здравето на хората.
С новите текстове се повишават
санкциите при увреждане или замърсяване на околната среда над допустимите норми и при неспазване на определени емисионни норми и ограничения. Прилагат се формули за изчисляване на санкции при измерени концентрации над установените среднодневни и средногодишни норми за допустими емисии. Промените в частта за нарушенията в качеството на атмосферния въздух са в съответствие с европейската директива за емисиите от промишлеността.
С измененията се цели увеличаване
на санкциите, което отчита инфлационните процеси, и най-вече спазва принципа „замърсителят плаща". Предвидено е увеличение на глобите с 50% по отношение на размера на индивидуалните санкции за повечето вещества, а в някои случаи и до 100%.
Системата за контрол на въздуха e компрометирана
Учените да кажат за климатичните промени
Чистият въздух е право на всеки
Мръсният въздух е рисков за здравето
Безопасният въздух е право на всеки
Мечтая за времето, когато неравенствата при опазване на здравето на белите дробове ще изчезнат, казва Наталия Маева