Искат търг и за инвитро лекарствата

Друго предложение на неправителствените организации е част от средствата при неуспешни опити за зачеване
да бъдат възстановявани обратно
във Фонда за асистирана репродукция. Пациентите пък настояват двойките без деца да бъдат третирани от социалната система като семейства с деца, защото са декларирали желанието си да създадат поколение. Срещу фактурите за заплатени неуспешни опити за зачеване (които в повечето случаи са над две) биха могли да ползват безплатни паркоместа за семейства с три и повече деца, или пък да получават социалните придобивки, полагащи се на многодетните семейства, предлага Даниела Христова с три неуспешни инвитро опита.
Неправителствените организации изготвят също „черен” и „бял” списък на клиниките за репродуктивно здраве в България, който към момента е направен на базата на субективно мнението на пациентите - въпросници, попълнени от около 600 двойки.
Добре е във всяка АГ инвитро клиника в България
да има т. нар. синя стая – с психолог и етичен консултант, където на двойката внимателно да бъде поднесена неприятната новина за неуспешния инвитро опит”, допълва Мариана.
Проблемът е, че много често хората се фиксират в идеята „бебе на всяка цена” и изпадат в тежка депресия, когато разберат, че няма да се сдобият с дете. Точно в такива моменти двойките имат остра нужда от внимание и психологическа помощ, защото има случаи, които завършват и със самоубийство. Ето защо е изключително важно клиниките да не губят контакт с жените след извършените процедури и контролни прегледи, категорични са представителите на неправителствения сектор.

Искаме индексация на цените за инвитро с 20%
Нов стандарт по асистирана репродукция предлагат здравните власти. Ще се отрази ли той на Центъра за асистирана репродукция и как, очакват ли се промени във финансирането на процедурите за ин витро заради покачването на цените, добро ли е качеството на тази дейност в страната, попитахме д-р Мария Георгиева, директор на ЦАР.

25% от държавното инвитро свършва с бебе

Първото ин витро беше в Медицинска академия
Тази година се навършват 30 години от създаването на първото бебе ин витро в България. Каква точно е историята, разказва проф. Атанас Щерев, който е „бащата" на този метод у нас.

Най-подходящо е да родите между 24 и 25 години
Кога е наистина късно за дете, защо, каква е промяната и как намаляват възможностите за забременяване по естествен път, разказва д-р Мефтуне Шефкетова.

Откриват още една ин витро клиника
С нея броят на центровете за репродуктивно здраве у нас стават 37

Половината безплодни бракове са заради мъжа

Бърза писта за клиниките до парите за ин витро

Раждането след 35 е по-рисково
Бременността е един от най-чаканите и щастливи периоди в живота на едно семейство. Какво трябва да знаем стъпка по стъпка, за да имаме здраво бебе, потърсихме д-р Румен Велев

Бременността под лупа
Бременността е един от най-чаканите и щастливи периоди в живота на едно семейство. Какво трябва да знаем стъпка по стъпка, попитахме д-р Румен Велев.
