Болниците надскочиха бюджета си с 228 млн.
Бюджетът на болниците отново излезе извън контрол. Тази година лечебниците надхвърлиха бюджета си по здравна каса общо с 228 млн. лв. Първоначално със 147 млн. лв., а сега с още 81 млн. лв. За да покрие дефицита, Надзорният съвет на фонда днес освободи още 52 млн. от резерва си и пренасочи други 29 млн. към лечебниците. Това показва отчетът на НЗОК към края на ноември, който бе приет на днешното заседание на Надзора.
На 3.1 млрд. възлизаше бюджета за болнична помощ тази година. Той бе увеличен с още 147 млн. лв. от резерва през есента, като достигна 3.2 млрд. лв. Към края на ноември обаче касата е изплатила на болниците 2.9 млрд., като за декември се очаква да им плати още 383 млн. лв.
Или общата сума за болнична помощ
за 2023 г. ще е 3.38 млрд., казват от фонда. Това обаче означава, че сега недостигат още 81 млн. лв., за да се покрият плащанията им. За да компенсират дефицита, от касата предлагат да се използва почти целия оставащ резерв - 52 млн. от 57 млн.
Също така да се използват 948 хил. лв.
от преизпълнение на приходите, 13.2 млн. лв. от издръжка на административните дейности и 14.7 млн. от средствата за координация на социалните системи и останалите пари за поставяне на ваксини за КОВИД. Разликата от 5.6 млн. лв. от резерва пък ще се даде за специализирана извънболнична помощ, където също има дефицит.
Останалите дейности не само ще се
вместят в бюджета си, но дори няма да усвоят парите си, показва още отчетът на НЗОК. За първична извънболнична помощ няма да се усвоят 11 млн. лв, за изследвания - над 61 млн., а за дентални услуги - над 7 млн. Всички тези средства се прехвърлят като авансови плащания за догодина.
Така за пореден път се оказва, че
най-големият консуматор на обществени средства е най-неефективната система - болничната, където има повече лечебни заведения от нужното, свръххоспитализации и слаб контрол. През миналата година само за дейност болниците са получили 2.8 млрд. лв. от НЗОК, през тази ръстът е с над 500 млн. лв. За догодина заложените средства за болници са 3.6 млрд. лв., но със сигурност те отново ще се надхвърлят. Положението може да стане още по-неконтролируемо, ако КС реши да отмени и лимитите на болниците.
Не сме изгодни на политическите лобита
Заради бездействието на властите, бизнесът пое благотворително финансирането на амбулаторните практики за здравни грижи, казва Анелия Атанасова
Пациентите да са коректив на властта
Болници ще предлагат кои изделия да плаща НЗОК
Станимир Михайлов вече с договор с НЗОК
Пълна забрана на райския газ от днес
Телемедицината вече е възможна
Занапред медицинските специалисти няма нужда да пишат диагнозата и терапията на пациентите си на хартия, а само на компютъра