Българската Коледа

Генетичните изследвания да не са в КП

21-12-2023 07:00
Имаме модерна апаратура от „Българската Коледа“, необходима ни е обаче нова за изследване нивата на някои лекарства, казва проф. Венета Божинова Генетичните изследвания да не са в КП
Силвия
Силвия
Николова
silnikol@gmail.com
Преди броени дни бе даден официален старт на новата кампания на "Българската Коледа". Инициативата, която обръща вниманието ни към онези малки дечица, които още от ранна възраст водят битката за живот и здраве. Как кампанията подпомага грижата за децата, кои кардиологични заболявания са най-чести при тях и отзивчив ли е българинът към каузата дарителство. Това попитахме проф. Венета Божинова от Клиниката по нервни болести за деца в УМБАЛ „Свети Наум" в София.
- Проф. Божинова, с какво се характеризира, като цяло, заболеваемостта на децата, преминали лечение в Клиниката по нервни болести за деца?

- Ние примаме пациенти от 1 до 18-годишна възраст с различни неврологини заболявания. Сред тях са възпалителни, неврити, полиневрити (засягане на периферната нервна система) и неврит на лицевия нерв. Лекуваме и коренчови увреждания, включително дископатия, защото тя се среда и в детска възраст. Имаме пациенти с детска церебрална парализа и с други дегеративни заболявания на нервната система. Тя се причинява от увреждане в пренаталния период или по време на раждането в мозъчните струкутри. След това се получава неврологичен дефицит, който трябва да бъде изяснен, да се проведат изобразяващи изследвания, да се постави точната диагноза и детето да се представи за рехабилитация или медикаментозно лечение при необходимост. Голяма част от пациентите са с епилепсия. Това е заболяване, което до 60% прие пациентите започва в детска възраст. По-честа е до 4 – 5 години, като детето обикновено има и епилептични енцефалопатии. Те трябва да се разпознаят и лекуват своевременно, тъй като непрекъснатата епилептична активност уврежда мозъчните функции. Допълнително, освен неврологичния дефицит, се прибавя и интелектуален регрес. Затова и трябва да се разпознае, колко се може по – рано на базата на клинична характеристика и да бъдат направени своевремено електроенцефалографски и невроизобразяващи изследвания. Генеративните и генетични болести се разпознават въз основа на клиничната характеристика, правят се и изобразяващи изследвания, както и генетични, които помагат да точната диагностика. Много чести са и главоболията сред децата. За тях също правим изследвания, за да се установи дали са само мигренозни или има някакъв процес в мозъка, например туморен, който го предизвиква. Това са и най-честосрещаните при децата.

- Повече или по-малко са гези заболявания при децата у нас, спрямо тези в Европа и по света?

- Данните за различните заболявания са различни. Само ще отбележа, че епилепсията се среща по-често при децата, като е между 120 и 240 на 100 000 души, отколкото при възрастните, където тя е около 70 на 100 000. Тези данни важат не само за България, но и за Европа. Колкото до генетичните заболявания, те са редки, но независимо от това, трябва да се разпознаят, да им се постави диагноза и назначи терапия. Важно е да се знае, чеи при някои има наследственост. Такава е мигрената. По-често във фамилии, където родител страда от нея, детето също може да я има. Наследствени са и атаксиите. Те се дължат на синдром, свързан с неустойчивост и са прогресиращи. Това се отнася и за Болестта на Щрюмпел. Сред наследствените са още мускулните дистрофии, като се знае, че при Дюшен се дължи на онаследяване на генен дефект в Х-хромозомата. Затова от него боледуват момчетата, но момичетата могат да бъдат носители.

- Има ли неврологично заболяване сред децата, което да има отношение към начина на живот на родителите или с все по-късните бременности?

- Нездравословният живот на майките може да доведе до редица заболявания. Например, употребата на алкохол би допринесла до хиперактивно поведение на детето. Влияние оказват и наркотичните вещества. Затова се и препоръчва бременните да спазват определи норми на живот. Една прекарана вирусна инфекция в този период също може да доведе до развитие на малформация у плода.

- Педиатрите и общопрактикуващите лекари в извънболничната помощ, като цяло, успяват ли навреме да открият симптоматиката на нервните болести при децата и да ги насочват навреме към специалист?

- Специалистите от извънболничната помощ – педиатрите, често пъти се ориентират правилно и изпращат детето при специалист. Неврологичните заболявания имат отношение към тоав, че когато са свързани с увредена нерна система от ранна възраст, като детска церебрална парализа, индивидът няма правилно развитие. То се забелязва навреме и колегите ги насочват своевременно към нас. Те са двобре подготвени, тъй като постоянно се проведат обучения, семинари, изнасят се лекции. Информация има.

- Добре финансирани или недофинансирани са диагностиката и лечението на тези заболявания? Какви грижи за децата са все още в недостиг и с какво би могла да помогне „Българската Коледа"?

- Финансирането се подобрява всяка година. Парите на клиничните пътеки се коригират. Трябва да се знае, че в тях има изследвания, които не се формат като цена в самата пътека. Такива са генетичните изследвания. Те са финансовоемки. За тях би следвало да има отделна комисия, която да препоръча дадения тип изследване и да се финансира от касата без се очаква то да бъде извършено в рамките на самата КП. Апелирам тя да плаща за тях отделно.

- Каква апаратура е необходима на лечебното заведение, която би могла да се осигури от „Българската Коледа", за да се подобри дейността и която болницата не може да осигури със собствени средства?

- Заболяванията с неврологичен дефицит или такива с остатъчни синдроми, каквито са детската церебрална парализа и постенцефалитните състояния, също трябва да се рехабилитират системно. По клинична пътека рехабилитацията за ДЦП е 10 дни месечно. За дегеративните заболявания, незнайно защо, се прави рехабилитация по клинични пътеки два пъти годишно. Това е неправилно. Тези пациенти също трябва да са обект на системна рехабилитация. В случая „Българската Коледа" помага на родителите на такива деца, както и за финансиране на генетични изследвания и за скъпоструващи терапии. Не бих могла да кажа, какво още е необходимо. Все пак, ние сме университетска болница и като такава имаме много съвременна апаратура, която ползваме и за диагностиката на деца. Имаме обаче такава за изследване на нивата на някои лекарства, която е морално остаряла и за нея не се внасят реактиви за нея в последните няколко месеца. Би било добре, ако получим по-нова. Това ще бъде и нашето желание за следващата година.

- Вие от години участвате в кампанията „Българската Коледа", каква е равносметката ви?

- Инициативата ни е помагала години нарде. Например, през 2010 чрез „Българската Коледа беше закупено първото видео ЕЕГ за България. Диагностиката е изключтилено точна и е от огромна полза за пациентите с епилептични припадъци, като те се различат от редица други, каквоти са психогенните, или синкопални реакции. Сега ни даравят още по-модерно видео ЕЕГ, което система тип холтер. Пациентът може да се движи с апаратурата – нещо много улесняващо децата. Преди време получихме отоневрологична апаратура и такава за изследване на серумните концентрации на антиепилептичните лекарства.

- Отзивчив ли е българинът към подобни кампании и достатъчно известно ли е, че те са целогодишни, а не само около Рождество Христово?

- Като виждам какви са приходите в сметките на „Българската Коледа", мога да кажа, че българинът е отзивчив и състадателен. Тя подпомага и голяма част от децата допълнително за рехабилитация.

 


330 заявления за подкрепа от Българската Коледа

330 заявления за подкрепа от Българската Коледа

Толкова са подадени към момента по настоящото издание на кампанията, съобщиха от президентството
3.15 млн. са събрани за Българската Коледа

3.15 млн. са събрани за Българската Коледа

Днес президентът Румен Радев се срещна с партньорите на благотворителната инициатива
Честита Нова Година!

Честита Нова Година!

Нека 2024 г. бъде пълна със здраве, щастие, нови вдъхновения, сбъднати мечти и успехи!
2.55 млн. лв. за Българската Коледа досега

2.55 млн. лв. за Българската Коледа досега

Кампанията продължава целогодишно, тя е в подкрепа на детската хирургия, напомнят от президентството
Обърнете се към книгите

Обърнете се към книгите

Измина една година с предизвикателства и в личен, и в обществен план. Каква диагноза може да й бъде поставена, как да бъде описана с една дума, какво не ни достига, научихме ли уроците си от нея и с какъв багаж да влезем в 2024-та, попитахме Тео Буковски.
 Една необичайна мечта

Една необичайна мечта

„Българската Коледа" помогна за рехабилитацията на 14-годишния ни син, казва бащата на Шабан Семов
Нужен е скрининг за сърдечни малформации на деца

Нужен е скрининг за сърдечни малформации на деца

Чрез „Българската Коледа" имаме едни от най-добрите и модерни апарати, които са от изключително значение за работата ни, казва д-р Димитър Печилков
Непознатият вкус на сладоледа

Непознатият вкус на сладоледа

11-годишната Михаела Везиева страда от рядко заболяване, което по необходимост я прави веганка, „Българската Коледа" й помага тя да порасне
Честито Рождество Христово!

Честито Рождество Христово!

Да отворим сърцата си за чудото – за това, че Бог се роди, нека то отново ни вдъхне вяра, надежда и любов!
Носете винаги Младенеца в сърцата си

Носете винаги Младенеца в сърцата си

Рождество Христово не се измерва с богати трапези, то е увенчаване на очакванията и сбъдване на надеждите, казва архимандрит Никанор
1 2 3 4 5 ... 9 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Бихте ли се съгласили да бъдете донор и органите ви да спасят болни хора, ако изпаднете в мозъчна смърт?

Октомври 2024 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм