Случаите на детски паралич в Сирия растат

По думите му до този момент СЗО е успяло да ваксинира близо 20 000 000 деца в целия Близък Изток и тези от тях, които са стигнали до България, подгонени от войните, са били обхванати от тези кампании. Покритието с полиомиелитни ваксини у нас е добро и
в различните райони на страната се движи между 88% и 93%
Освен това преди няколко години България премина от живата полиомиелитна ваксина, която се прилага на капки, към убита инжекционна форма. А това създава много по-добър имунитет и намялява риска от възникване на заболяването, категоричен е д-р Кунчев.
Полиомиелитът е изключително рядка болест, която според указанията на СЗО отдавна трябваше да бъде изкоренена, подобно на вариолата (едра шарка). Разпространението й обаче на практика стана неконтролируемо след избухването на войната в Сирия. Най-сериозно е положението в териториите, контролирани от „Ислямска държава”, където извършването на имунизации е невъзможно, дори по инициатива на международни здравни и неправителствени организации. От всички регистрирани до момента случаи на детски паралич в региона, 21 са в област Дейр-ез-Зор в Източна Сирия, на границата с Ирак. Един случай е регистриран в областта Ракка, част от която е контролирана от сили на Ислямска държава.
„Общо взето,
заразните заболявания си вървят ръка за ръка с войни
конфликти и природни бедствия. Изключение прави само епидемията от морбили, която се дължи главно на антиваксиналните движения в Европа и отказът от имунизации”, коментира д-р Кунчев. Само преди два дни СЗО обяви, че смъртните случаи от дребна шарка в Европа за последната година са вече 35, 31 от които в съседна Румъния.
По подобен начин Йемен в момента е огнище на холера, подпалено от военните действия в района. Както Clinica.bg вече писа, до момента регистрираните случаи са над 300 000, а починалите са около 1 700 души. Заболяването вече върлува също в Сомалия, Етиопия и в Южен Судан, където епидемията допълнително се разраства от само себе си, защото има подходящи условия за разпространение.
„Никога пред заразните болести не е стоял въпросът могат или не могат да бъдат внесени. Винаги могат да влязат от другаде, въпросът е дали имат възможност за разпространение вътре в страната. Ако имунизационното покритие е над 95-96%, това е практически невъзможно”, убеден е д-р Кунчев.
Въпреки мерките, които предприема страната ни срещу бума на заразни заболявания, рисков контингент за разпространението им си остават ромското население и т. нар. антиваксъри, които доброволно отказвват да ваксинират децата си.

Прецизират противопоказанията за ваксини при деца

ЕМА препоръча ваксина срещу КОВИД

Пускат назална ваксина срещу грип

Проблеми с регистрацията на ваксини заради неточен код

МС даде 20 млн. за областните болници
134 млн. лв. ще дадем за купуване на ваксини срещу КОВИД през тази година, реши още правителството

СРЗИ с втори кабинет за ваксини срещу КОВИД

Българските родители вярват на ваксините

Антиваксърът не може да бъде надвит с просвета

Антиваксърите у нас са близо 15%
