ХОББ прилича на сезонните инфекции
- ХОББ е заболяване, което се развива като един свръхизразен до степен на увреждане възпалителен отговор на бронхите и белодробната тъкан към вредни инхалаторни фактори от заобикалящата ни среда при генетично предразположени индивиди. Основна функционална характеристика е затрудненото преминаване на въздуха през дихателните пътища, т.нар. обструкция, което от пациентите често се описва като задух или тежест в гръдния кош и най-често е повод за търсене на специализирана медицинска помощ. Кашлицата с отделяне на храчки са другите типични симптоми, но не всички те са представени еднакво при всеки пациент, както и при един и същ пациент през целия период на болестта. Характерни са обострянията на болестта с внезапно влошаване на обичайните симптоми, особено в хода на инфекции, които могат да протичат с различна тежест и влияят на качеството на живота на пациентите. Хроничният бронхит и белодробният емфизем са популярни синоними на болестта, макар да не се припокриват напълно.
- Вярно ли е, че тя е болест само на пушачите, кои са останалите рискови фактори?
- Относителният брой на пушачите в развитите страни прогресивно намаля и се увеличи значението на други рискови фактори извън тютюневия дим. Основно това са излагането на пушек и дим при горене на биологични материали в бита за отопление и готвене, професионални вредности, но също така все по-голямо значение имат т.нар. ендогенни фактори – генетичен терен и индивидуалната белодробна функция, която може да бъде повлияна още от вътреутробното развитие и през целия живот от фактори като пушене на майката, ниско телесно тегло при раждане, чести или тежки инфекции в детска възраст, пасивно пушене.
- Каква е симптоматиката и особено през есента и зимата, когато страдаме от сезонни инфекции? Може ли тя да ни подведе и да отложим изследването, съответно диагнистицирането?
- Един от типичните начини за клинично презентиране на болестта е всъщност точно такава инфекция в есенно-зимния сезон. Симптомите са сходни, по обикновено при пациентите с ХОББ протичат малко по-дълго и упорито.
- Как, с какви изследвания се установява ХОББ?
- Прави се диагностично функционално изследване, като се препоръчва то да става в периода след отзвучаване на острата инфекциозна фаза, ако е имало такава. Стандартното схващане е, че диагнозата ХОББ се поставя на пациенти, които имат симптоми и рискови фактори характерни за болестта и при които се установява функционално необратима обструкция посредством спирометрия. Напоследък има все повече данни, че в действителност патологичният процес започва значително преди да се установят функционалните нарушения, поради големия резерв на белите дробове.
- Каква е заболеваемостта в световен порядък и у нас? Има ли засегнати от ХОББ, които не са диагностицирани?
- В световен мащаб се счита, че между 300 и 400 млн. души или около 7-10% от възрастното население (над 30 год), като тези цифри са по-ински в развитите страни. В България липсват прецизни данни, но ежедневната ни практика показва случаи както на хипо-, така и на хипердиагностика. ХОББ се нарежда на трето място в света като причина за смъртност.
Вече споменах, че обикновено лекарите не се срещаме с пациента в момента, когато болестта стартира с нейния молекулярно-генетичен субстрат, следователно доскорошното схващане, че заболяването засяга предимно хората в по-напреднала възраст (обичайно като долна граница се смятат 40 години).
- Обратима ли е ХОББ, ако човек спре цигарите? Електронните цигари безопасни ли са за хората, които са засегнати от нея?
- Отговорът на този въпрос не е еднозначен. При повечето пациенти действително болестта е прогресираща със спад на белодробната функция във времето, но значителен брой пациенти остават стабилни за продължителен период от време, а при малка част дори се наблюдава и подобрение. Спирането на пушенето и прекратяването въздействието на другите рискови фактори е свързано с по-висока вероятност за стабилизиране на белодробната функция и е първата стъпка в лечебната стратегия. Всеки лекар би трябвало да отдели време за разговор и препоръка към всеки пушач за спиране на пушенето. Всички останали начини за инхалиране на никотин не се препоръчват като методи за отказване от тютюнопушенето.
- Може ли да провокира други заболявания, кои?
- ХОББ се асоциира често с някои други социално значими заболявания като исхемична болест на сърцето, сърдечна недостатъчност, метаболитен синдром и захарен диабет, обструктивна сънна апнея и е независим рисков фактор за развитие на белодробен карцином.
- Какво е лечението на ХОББ?
- Лечението на ХОББ е комплексно като в него влизат общи профилактични мерки като спиране на цигарите, балансирано хранене и физическа активност, набор от ваксини, медикаментозно лечение, което се провежда изключително чрез инхалаторни средства и кислородна терапия и подпомагане на дишането посредством специални апарати в напредналите форми на болестта. Обострянията на болестта трябва да се разпознават и лекуват своевременно, понякога в болнични условия.
- Какво може да се направи, като държавна политика, по отношение на намаляването на случаите с ХОББ, например по-активни кампании за отказване от цигарите, повече профилактични прегледи и други?
- Този въпрос не е изяснен еднозначно в света и е предмет на по-специализирани научни дебати. Това което се знае напоследък е, че има значение информацията за индивидуалната белодробна функция още от ранна младежка възраст. Оказва се, че този параметър генерално е свързан с понятието общо здраве. Първо, да се съблюдава спазването на съществуващите закони. Повече базирана на науката информация поднасяна по позитивен начин сред ученици и младежи. Вероятно в бъдеще и повече профилактика насочена към белодробното здраве.
Имаме едва 15 медикамента за епилепсия
Какво включва профилактиката за рак на гърдата
От 1 октомври започва скрининг за рак на маточната шийка, той ще обхваща жените от 20 до 30 години и от 40 до 50, прегледите ще са безплатни за всички, съобщиха от НЗОК
Медици от 7 държави на курс във ВМА
Той се провежда в Клиниката по урология, под ръководството на проф. Илия Салтиров
Мъж оживя след месец в реанимация
60 дни се бориха за живота на Светослав
Мъжът пострада при пожарите в Сакар, докато се опитваше да помогне в гасенето им, днес го изписаха от УМБАЛ „Св. Георги" в Пловдив
Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт
Внимавайте с антибиотиците
Безразборният им прием може да има тежки последици при уроинфекциите, предупреждава проф. Димитър Шишков
Нов метод за възстановяване на менискус
Toй е оперативен и при него се използва фибринов присадък, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Токуда