Поставиха четири байпаса през ребрата

Екипът, ръководен от д-р Неутов,
получава достъп до сърцето през едва десетина сантиметра отвор между две от ребрата на пациента.
Техниката, която специалистите прилагат, включва и използване на апарат „изкуствено сърце-бял дроб" и временно спиране на сърцето. Това позволява относително лесно извършване на пълна реваскуларизация на сърцето (зашиване на всички необходими байпаси) на 69-годишния пациент.
При класическата операция гръдният
кош се отваря посредством разрез в средата на гръдната кост от около 20 см, а в този случай – операцията е същата по обем, но хирургичната травма е значително по-малка, няма никакво разрязване на гръдната кост, възстановяването е по-бързо, козметичният ефект е значително по-добър. Не на последно място се избягват редица евентуални усложнения.
„В последните няколко години
минимално инвазивната байпас-хирургия на сърцето активно се развива в Европа и по света. Колкото повече се стараеш да оперираш сърце през по-малък разрез, без да го виждаш цялото, толкова повече разбираш, че това не само е възможно, а и че е нормален ход на еволюцията в сърдечната хирургия. Много се радвам, че вървим успоредно с тенденциите", споделя д-р Неутов.

Kомпютър ще помага на ортопедите в ИСУЛ

"Св. Анна" с робот от ново поколение
Той се казва Versius и с него може да се правят операции в урологията, гинекологията, общата и гръдна хирургия

Наложителен е скрининг за белодробния рак

Най-добрата диета е да не се стига до нея

Над 180 на конференция за очните тумори

ХОББ прилича на сезонните инфекции

Варна с нов център за сърдечни аритмии
Високотехнологичната база е част от УМБАЛ „Св. Марина", тя работи от октомври и осигурява съвременно лечение на пациентите

Здравната каса ще плаща новите пейсмейкъри
Устройството е 20 хил. лв., за начало ще се реимбурсират 10 на година, но реално необходимостта е за около 50-60 човека, казва доц. Васил Велчев

Затлъстяването е основен рисков фактор за диабет
България трябва да създаде национална платформа за профилактика на това заболяване, казва д-р Пенка Митева
