Кандидатът за подуправител на НЗОК за лимитите
Лимитите на болниците са добра регулация за контрол на риска, но трябва да се вкарат в закон, за да не противоречат на Конституцията. Това стана ясно от изслушването на единствения кандидат, който е на ГЕРБ-СДС, за подуправител на НЗОК – проф. Момчил Мавров, пред парламентарната здравна комисия днес. Според него е изключително важно да се подобри и контрола в системата от страна на касата чрез подобряването на информационната система и участието на пациентите в тази дейност, като най-заинтересована страна.
Кандидатурата за подуправител представи проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ. По образовнаие проф. Мавров е юрист и икономист, той има над 10 години опит в здравеопазването, като е бил председател на Надзорния съвет на НЗОК, началник на кабинета на служебния министър Асен Меджидиев, както и зам. директор на УМБАЛ „Св. Георги". В момента той е част от екипа на МУ-Пловдив и Му-София като преподавател.
Проф. Мавров пък очерта своите
виждания и приоритети. Ще разчитам преди всичко на екипността и доброто взаимодействие с управителя на НЗОК, чиято работа трябва да подпомагам, каза той. И добави, че също така ще търси диалог със съсловните, пациентските и работодателски организации, защото смята, че добрите решения са плод на консенсус. Според проф. Мавров пред касата в дългосрочен план от години седят няколко проблема.
Сред тях са необходимост от интеграция
на информационната система на НЗОК с НЗИС, липсата за автоматизиран анализ на рисковете за злоупотреби и на превантивен контрол, необходимост от актуализиране на законовата рамка, на разходите за НЗОК, подобряване на достъпа до някои услуги и до информация за пациентите. Сред текущите задачи за решаване той посочи разпределянето на резерва на бюджета на НЗОК, завършването на договарянето с БФС за 2024 г., както и на отстъпките с фармакомпаниите и надграждане на информационната система на НЗОК за контрол, така че пациентите да получават нотификация за изпълнените услуги за тях.
Контролът се оказа една от основните
дейности, на чието подобряване държи кандидатът за подуправител. Трябва да има всеобхватен и перманентен контрол, а не спорадичен и последващ, но това може да се постигне само с добре функционираща информационна система и като въведем пациентът като част от този контрол, защото той е най-заинтересован от това, обясни проф. Мавров в отговор и на въпрос на депутата от ДБ д-р Александър Симидчиев.
Лимитите на болниците също имат място,
като част от контрола в системата, стана от отговора на проф. Мавров на друг въпрос –на доц. Васил Пандов от ПП. Според потенциалния подуправител на НЗОК, който бе привлечен и от Конституционния съд (КС) да даде мнение по делото срещу лимитите, тези финансови ограничения на болниците са противоконституционни, защото не са част от закона, а от поднормативна уредба и индивидуални договори с болниците, но в същото време те са нужни, защото дават някакъв ред над изразходването на публичния ресурс.
Регулацията за контрол на риска сега е добра,
има само един проблем, че не е законово установена, лечебните заведения се нуждаят от по-ясни правила на базата, на които да планират и да не стават заложници на администрацията, обясни проф. Мавров. Според него, дори, ако лимитите се обявят за противокоституционни, няма да има съществена промяна, защото остава да действа чл. 4 от бюджета на НЗОК и отново ще има правила на Надзорния съвет, с които ще се ограничат бюджетите на болниците. Така че сътресения не се очакват, обобщи той.
Кандидатът за подуправител на НЗОК
е на мнение и че резервът на фонда трябва да се разпределя от Надзора, а не от депуттаите, както и че трябва да се помисли за създаване на по-силна извънболнична помощ, ако искаме да разтоварим болниците от свръххоспитализации, стана ясно от отговори на други въпроси съответно на проф. Ангелов и на доц. Джевдет Чакъров от ДПС.
Въпреки че депутатите не заявиха, че са
неудовлетворени от отговорите му, от „Възраждане" и ИТН вече заявиха, че няма да подкрепят проф. Мавров, защото са против идеята този пост да се избира в пленарна зала. Ако той бъде избран на поста, ще бъде подуправител на НЗОК до 24 ноември 2028 г.
Здравната каса влиза в дългова спирала
За първи път от години, през тази бюджетът на здравната каса няма да стигне, защо се стигна дотук, какви мерки са нужни, за да се сложи ред в системата, попитахме проф. Петко Салчев.
1/3 от надлимитните приходи са в София
Повече са минали профилактичен преглед
През полугодието на тази година броят им е нараснал със 103 хиляди в сравнение със същия период на миналата година
Улеснен достъп до лечение на пациентите с ревматични заболявания
Дават още 26 млн. за надлимитна на болниците
Засилват контрола върху недекларирания труд
Съдът вкарва системата в още по-задънена улица
За първи път от години, през тази бюджетът на здравната каса няма да стигне, за да покрие разходите за болнична помощ и то с много. Защо се стигна дотук, какви мерки са нужни, попитахме д-р Стефан Константинов.
Общинските болници не са срещу субсидиите от НЗОК
Отвориха финансирането за амбулатории
2066 лв. минимална заплата за сестра
Това предлагат здравните власти, за да осигурят възнагражденията в психиатриите и спешна помощ те са поискали 6.6 млн. повече за 2025 г.