Без ръст на заплатите в РЗИ и ЦСМП
.jpg)
Той посочи, че е наясно с
невъзможността те да се вдигнат навсякъде, но подчерта, че има структури, които са подценявани години наред. Затова и разходите за заплати за КНСБ остават най-проблемният разход за догодина. „Ръстът за тях не е 2 млрд. лева. Ръстът, който се очаква и е заложен в реда за възнагражденията, нараства с 1 млрд. и 400 млн. лева", заяви Димитров. Синдикатът е притеснен и от заложените почти двойно приходи от европейските средства.
„Въпросът е дали ще успеем
да ги получим по линия на програми, Плана за възстановяване и устойчивост и териториалните планове", коментира той. Затова, като цяло, КНСБ оценява бюджет 2024 г. като напрегнат, най-вече в приходната част. Синдикатът смята, че 3% дефицит в него са защитими. Пламен Димитров посочи, че в разходната част, в която са предвидени 4.8 млрд. лв. повече ще бъдат изпълнени ангажиментите на правителството социално уязвимите греждани. Той изрази обаче песимизъм по отношение на изпълнението на капиталовата програма.
Синдикалният лидер изказа
увереност, че брутният вътрешен продукт (БВП) ще бъде ревизиран нагоре, като вероятно това ще е с поне още 2 млрд. лева. Димитров изрази и виждането, че проектосметката на държавата не изглежда неизпълнима по отношение на събираемостта на приходите. „Дори да се изпълнят 260 млрд. лв. БВП за 2024 г., това ще означава нарастване от 12 млрд. лв., което е нещо благодарение на инфлацията", посочи той.

Пускат Е-ваучери за безплатно обучение

1,8 % по-висок БВП през третото тримесечие

Без таван за максималния осигурителен доход

Изплащат пенсиите от 7 декември

Дефинираха критериите за енергийна бедност

Радев не изключи вето върху бюджета

Близо 325 000 души с помощи за отопление

25.3% ръст на разходите за пенсии

Още 46 000 домакинства с помощ за отопление
