Малка крачка назад за е-рецептите
Властите дадоха крачка назад за е-рецептите. Те остават изцяло за лекарствата за диабет, а при изписването на антибиотици ще се даде възможност до април това да става и на хартия. Междувременно обаче в страната започва подготовка за въвеждане на изцяло електронно изписване на всички лекарства. Това обясни премиерът акад. Николай Денков след дълга, но доста ползотворна по думите му среща с представителите на МЗ и съсловните организации на лекарите, зъболекарите и фармацевтите. Повод за нея стана ожесточеното противопоставяне на въвеждането на белите е-рецпети от страна най-вече на Българския лекарски съюз.
Постигнахме съгласие, че по отношение на лекарствата с диабета няма проблем и те ще продължат да се изписват само по електронен път, а по отношение на антибиотиците се разбрахме да сложим гратисен период до края на март, за да се усъвършенства софтуера и да стане по-удобен за лекарите, обясни акад. Денков. Гратисният период обаче няма да се въведе автоматично, първо ще трябва да се промени наредбата от МЗ, което ще отнеме известно време.
Междувременно властите започват подготовка
за изцяло електронно изписване и то на всички лекарства в страната. Третата новина е, че пилотно ще се въведе само електронно изписване за всички лекарства, каза премиерът. То ще се осъществи в малко практики, където лекарите желаят да го правят. Целта е да има обратна връзка от тях, така че софтуерът да се усъвършенства и при въвеждането му за цялата страна да няма проблеми.
Поемаме ангажимент, че в рамките
на следващите три месеца, докато продължават преговорите с НЗОК, ще дадем нужните стимули, така че да има желаещи да работят изцяло електронно и да го направят, коментира и председателят на БЛС д-р Иван Маджаров. Ние също ще настояваме за допълнителни стимули за отпускането на е-рецепти, каза и председателят на БФС Димитър Маринов.
Въпреки че на 1 април ще гратисният
период за хартиените рецепти за антибиотици ще изтече, той ще остане да важи за много малка част лекари, уточни още здравният министър проф. Христо Хинков. Сред тях ще има, стана ясно от думите на д-р Николай Шарков, председател на БЗС. Най-вероятно това изключение ще засегне медииц, които са по-възрастни и не са на "ти" с новите технологии.
Въвеждането на гратисен период
за антибиотиците, макар и само за 4 месеца обаче отново ще спре възможността за контрол над пазара и преустановяване на безконтролното консумиране на тези лекарства. Точно свръхупотребата им пък е в основата на антимикробната резистентност, която се превръща в един от най-големите бичове за целия свят. Смъртните случаи на година само в ЕС заради това, че антибиотиците не действат на бактериите вече са над 35 хил. Освен това гратисният период се въвежда, след като данните на "Информационно обслужване" ясно показаха, че изпълнението на е-рецептите вече е над 70%, а анулираните с апо-малко от 5%, тоест техническите пречки са преодолени.
НЗОК бави договора на новия управител
Внесоха Cisplatin в страната
Едноетапната кохлерана имплантация помага на децата
Станимир Михайлов се връща в НЗОК
И МВР да наказва за райския газ
Още месец забрана за износа на инслулин
Пеевски стоял зад вендинг машините
Доставят лекарство за нарколепсия
Политиците си назначават пациентите
Проблемите на пациентските организации бяха поставени на дневен ред на форум в столицата през тази седмица. Какви са те, до какво водят и има ли решения, попитахме Петя Стратиева.