Зелена светлина за телемедицината
.jpg)
Диагностиката и лечението от разстояние или така наречената телемедицина е на път да се официализира и у нас. Регламенирането й бе прието на първо четене от ресорната парламентарна комисия. Тя бе един от шестте проекта за промени в Закона за здравето (ЗЗ), които депутатите разгледаха и одобриха. С останалите пет се предвижда да даваме първа помощ при сърдечен арест, да има мобилни здравни екипи, да се въведе здравен съвет в парламента, както и да се уточнят задълженията на пациентите. Всички тези идеи се разглеждат за втори път, те бяха отхвърлени от миналото Народно събрание.
Регламентирането на телемедицина бе предложено от д-р Александър Симидчиев от ДБ. Идеята е да се даде правна рамка на прегледите от разстояние, които и сега се осъществяват чрез съвременните технически възможности. Ако проектът се приеме, тези дейности ще трябва да се регистрира и контролира от ИАМН. Диагностика и прегледи от разстояние ще се правят само, ако състоянието на пациента позволява това, те ще се регистрират в НЗИС.
Според Маргарита Генчева от „Възраждане" обаче
това създава възможност да се отвори широко вратата за извършване на медицина от всякакви специалисти, които имат някакво обучение и така да се снижи качеството на дейността за пациентите още повече. Според ИАМН пък е невъзможно дейността да се контролира. От БЛС и МЗ, както и от сдружението на джипитата – НСОПЛБ, подкрепят проекта. Ние и сега практикуваме телемедицина чрез вайбър и телефона, но трябва да е ясно кой ще плаща тази дейност, кога точно ще се прилага и да е ясно кой и как ще я контролира , обясни д-р Гергана Николова. Целта на този проект е точно да изсветлим тази дейност, обобщи д-р Симидчев.
Депутатите в комисия приеха на първо четене
и проекта за промени на проф. Андрей Чорбанов от ИТН, с който се предлага да се създадат мобилни екипи за медицински помощ в регионите без такава. Медиците в тези манипулационни автомобили ще могат да правят прегледи, да вземат кръв, както и да продават определен вид лекарства. Явно е дошло времето да помислим как може да се дават по дистанционен начин и лекарства, коментира проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ.
Прецизиране на задълженията за пациентите
като това да не носят оръжие, да не са агресивни, да дават пълна информация за състоянието и лечението си, както и да спазват терапията, която им е назначена, беше друга поправка в ЗЗ на ПП-ДБ, която прие ресорната комисия. Освен това депутатите гласуваха за и идеята на доц. Васил Пандов от ПП да се надгради електронното здравеопазване у нас като се създаде безвъзмезден достъп на МЗ до регистрите на ГРАО, НАП, МВР. Също така се регламентира нов – електронен, ред за удостоверяване присъствието на пациентите в лечебните заведения. Той ще включва идентификацията им и заявяването на тяхната воля или даване на съгласие чрез електронна здравна карта, електронен носител на личната карта или електронен подпис. Това пък ще освободи болниците и здравните центрове от нуждата да държат тези документи на хартия.
Всеки човек да има право да оказва първа помощ
при сърдечен арест с дефибрилатор в рамките на своите знания и обучение гласи друга от пормените в ЗЗ, които получиха зелена светлина. Тази идея бе входирана от проф. Ангелов, доц. Пандов и д-р Симидчиев, като от години тя се предлагаше от Дружеството на кардиолозите у нас.
Депутатите този път одобриха и създаването на
Стратегически съвет в Парламента, който ще е с представители, посочени от партиите и ще има за цел да анализира и предлага здравни политики. Мандатът му ще е 6 години и той ще трябва да осигури приемственост на политиките. Въпреки многобройните опасения от страна на опозицията, че съветът има неясен правен статут, дублира функции на законодателната и изпълнителната власт, и не е ясно с какво ще допринесе, предложението за него беше прието. Дали всички тези промени ще срещнат разбиране и в зала обаче тепърва ще стане ясно.

Ремонт виновен за скандала с Пирогов
Депутатите в здравната комисия приеха решение, с които искат здравния министър да отмени уволнението на директора на спешната болница

Пускат две КП в психиатрията

Министър Хинков не се справя
Колкото до позицията на МС и на ПП-ДБ за оставката му - в такава ситуация е нормално да се изчака страстите да спаднат и да се вземе правилното решение, казва доц. Васил Пандов

Позицията на премиера за здравния министър - без промяна

По-висока активност в процеса на верификация на лекарствата
Над 3,5 милиона трансакции се изпълняват успешно всяка седмица в българската система за верификация на лекарствата

Асен Василев даде рецептата
Подкрепям я, но не съм аз човека да искам оставката на здравния министър, каза Бойко Борисов

Изслушват шефа на Пирогов в парламента

Пирогов ще съди здравния министър

Без изненади за бюджета на НЗОК
От ГЕРБ предлагат отпадането на финансирането на нови болници и дейности, а от ИТН и БСП повече пари за зъбни протези

Варна няма нужда от още една болница
"Св. София" иска да открие ново лечебно заведение с 500 легла във Варна. Медици и власти там се оказаха единодушни - нужда от такава няма. В същото време НЗОК е дала друго мнение, къде е истината, попитахме проф. Радослав Радев.