Разписаха меморандум за развитие на онкологията
.jpg)
Меморандум за развитие на иновациите във всички сфери на онкологията, включително и в дигитализацията й бе приет по време на националната конференция на „Съвместната онкологична национална мрежа" (СОНМ). Тя се проведе във Варна между 9 и 12 ноември под надслов „Телеонкологията в социалния триъгълник – наука, технологии и политики".
Целта на меморандума е да работи за ускоряване на програмите за иновации във всички политики на националната онкология, основавайки се на новите европейски и български инициативи за иновации в здравеопазването и на мултидисциплинарната свързаност на онкологичните заболявания с икономиката на здравето.
Днес повече от всякога неравенствата
в доставката на онкологични грижи изискват спешно и открито сътрудничество между заинтересованите страни, фокусирано върху възстановяване на икономическия и социалния просперитет, се казва в документа. Затова от СОНМ призоваха за сключването на пакта и обединение с всички заинтересовани лица и компетентни институции за реализирането на напредък онкологията у нас осигуряване на по-добро лечение на пациентите.
Основен акцент в меморандума е телеонкологията.
Персонализираният подход при терапията налага технологични здравни решения от сферата на телемедицината, които лесно да координират преживяванията и ориентираността на пациентите, да навигират мултидисциплинарните грижи и придържането към тях, се казва в документа. Според специалистите точно дигиталните иновации са ключ към оптимизацията, позволяваща на технологиите да подобрят резултатите за онкологичния пациент, здравния екип и социално-икономическата система като цяло.
За да се посрещнат всички нужди в областта на
телеонкологията обаче е нужно фокусиране в четири основни направления – достъп, качество, резултат и грамотност, смятат още експертите. За съжаление на този етап малка част от здравната система у нас е подготвена за подобна крачка. Това ясно се видя дори и с опита за внедряване на е-рецептите. Липсват както знания сред самите медици, за да боравят с новите технологии, така и дори законодателна рамка за използването им. Затова тепърва ще се търси решения на тези проблеми у нас.
„Приемайки този меморандум за партньорство,
нашият стремеж е сътрудничество, ускорение и устойчивост в предоставянето на иновации на гражданите и пациентите. Призоваваме всички компетентни институции и организации да се присъединят към него и да бъдат разписани конкретни последващи стъпки, мерки, ангажименти и действия за реализация на поставените в него цели.", се казва в документа.
Подписи под него вече сложиха всички
участници в конференцията, сред които бяха известни онколози и медицински специалисти, представители на МУ-Плевен и МУ-София, пациенти и политици. Очаква се меморандума да бъде подкрепен още от Министерство на здравеопазването, Министерство на иновациите и растежа и Министерство на електронното управление.

Онкологията е дненвия ред на депутатите

И Бюджетната комисия писа 2 на здравеопазването
Депутатите и там отхвърлиха проекта за парите на НЗОК за 2024 г., основните причини за това бяха липсата на реформи в болничната помощ, високото доплащане и разходите за лекарства

Aктулизират правилника на Съвета по биоциди

Пак трусове в Пирогов
МЗ заяви, че в спешната болница има нарушения, оттам отричат и винят настоящи служители на здравното ведомство

И ГЕРБ обеща финансиране за Протонния център
Към момента за догодина са заложени едва 1 млн. в бюджета на МЗ, но те няма да са достатъчни, затова ще ги увеличим, обеща проф. Костадин Ангелов

Депутатите не приеха бюджета на НЗОК
От ГЕРБ поискаха да падне ограничението за договор с фонда за новите болници и клиники, а ДПС, БСП и Възраждане заявиха, че с него отново няма никаква реформа

Правят Раков регистър в НЗИС

Лекарят трябва да поддържа знанията си

Здравната комисия гледа бюджетите

Лимитите на болниците са необходимото зло
Те не нарушават правата на пациентите, нито са панацея, но при отказите от сериозни структурни реформи, не можем без тях, казва д-р Стефан Константинов