МЗ предлага СЕСПА да иде на прокурор

Здравното министерство ще даде СЕСПА на прокуратурата. Основната причина за това е, че нарушенията, които Информационно обслужване е констатирало преди повече от година, не са били отстранени навреме и са попречили да има адекватен контрол над снабдяването с лекарства у нас. Това става ясно от новия доклад на звено „Вътрешен одит" на Министерство на здравеопазването. Той бе направен по искане на председателя на парламентарната здравна комисия проф. Костадин Ангелов, който се зарече да разнищи причините за недостига на лекарства у нас.
Одитният доклад на МЗ разглежда периода от 2018 г. - 2023 г. и търси отговор на въпросите кой е създал СЕСПА, установени ли са проблеми в работата на системата, ако да - какви са те и отстранени ли са своевременно от съответните органи.
Проверяващите установяват, че системата
изграждането на системата е станало с помощта на IT-специалиста Благой Миров срещу съответното възнаграждение от 30 хил. лв. получено по граждански договор с ИАЛ. Агенцията мотивира сключването му с липсата на експертен потенциал в областта на електронните технологии за реализирането на подобен проект.
В одита си от МЗ се позовават и на доклада
на ИО, който бе извършен още в началото на 2022 г. по времето на управлението на проф. Асена Сербезова. В него е посочено, че има установен проблем с несъответствието на тогавашната формула за изчисляване на недостига (която бе на база 100% задоволяване на потребностите б.р.), която е заложена в СЕСПА и след това е издадена заповед за коригирането й, припомнят в настоящия одит от МЗ. Също така те обръщат внимание и на констатацията, че използваната база на Oracle за създаване на СЕСПА не е била лицензирана.
В настоящия одит се припомнят и други от 30-те
констатации в доклада на ИО. Една от тях е, че в СЕСПА може да се манипулира информация със 180 дни назад, както и че липсва контрол върху това кои субекти подават информация, както и възможност за ограничаване подаването на данни, ако те са били грешни. В резултат на проверките на СЕСПА в началото на миналата година е установено, че няма възможност за адекватно изчисляване на недостига на лекарствата поради липсата на автоматизиран процес за това, както и заради възможности за неотчитане на продукти по веригата и липсата на контрол върху наличностите и потреблението.
В доклада на ИО са установени и други технически
проблеми, той обаче е даден за изпълнение на ИАЛ с десет месеца закъснение – през февруари 2023 г., казват още в настоящия одит на МЗ. Така се оказва, че навреме е била коригирана само формулата за изчисление на недостига, като от забранителния списък за износ се вадят лекарства, ако в страната има наличност в рамките на поне 65% от потреблението за предходния месец, а не 100%, както бе преди това по време на пандемията.
Одитиращите констатират още, че агенцията
е реагирала веднага след уведомяването й за изпълнение на останалите препоръки. Въпреки това от МЗ сега препоръчват документите по случая да се пратят на Софийска градска прокуратура, тъй като закъснението по изпълнението на техническите забележки с над 10 месеца е било много голямо и е довело до проблеми с контрола над снабдяването с лекарства в страната.
Темата със СЕСПА ще продъжи да бъде
предмет на внимание. Тя е част и от очакваните промени в закона за лекарствата. Едно от предложенията там е да се върне старата формула за изчисляване на недостига на медикаменти, която беше със 100% вместо с 65, както е сега.

И Бюджетната комисия писа 2 на здравеопазването
Депутатите и там отхвърлиха проекта за парите на НЗОК за 2024 г., основните причини за това бяха липсата на реформи в болничната помощ, високото доплащане и разходите за лекарства

52 млн. разлика в предложенията за онколекарствата
Ако депутатите приемат варианта на ГЕРБ, за година НЗОК ще спести едва 8 млн. от разликата в цените в болниците, а с този на ПП-ДБ - 60 млн.

Пет организации в платформа за решения

Антибиотици и на хартия до 1 април

Ядрените изследвания намират място в борбата с рака
Те са от съществена важност за медицината и здравето на европейците, казва еврокомисарят Илиана Иванова

Вкарват Протонния център в бюджета
ГЕРБ, БСП и ДПС обявиха, че ще подкрепят заделянето на средства, а от ИТН обявиха, че дори ще входират предложението официално в Парламента

Бюджетът на НЗОК стимулира профилактиката
Феноменален ръст от над 1.1 млрд. лв. се залага в бюджета на здравната каса за следващата година. Ще доведе ли това до нещо по-добро за пациентите, ще седят ли политики зад тези средства и какви, справя ли се здравния министър и ще подкрепи ли ПП кандидата на ГЕРБ за подуправител на НЗОК, попитахме доц. Васил Пандов.

Малка крачка назад за е-рецептите
Те остават изцяло за диабета, при антибиотиците се въвежда гратисен период до април, а междувременно тръгва пилотен проект с електронно предписване на всички лекарства

Днес решават за е-рецептите

35 000 умират от антимикробна резистинтност в ЕС
Заради това от ЕК предлагат холистичен подход, при който до 2030 г. с 20% ще се намали употребата на антибиотици сред хората и с 50% сред животните