Инфлацията изяжда Бюджет 2024
(1).jpg)
Отделно са определени
68 млн. лв. по бюджета на МЗ за повишаване на заплатите в регионалните здравни инспекции и центровете за спешна медицинска помощ. Говоря за парите, които правителството осигури и това стана факт от 1 август тази година. Коментираната сума ще бъде достатъчна дотолкова, доколкото възнагражденията на хората, работещи в тези структури да останат същите, тоест колко са сега след увеличението.
Само ще отбележа, че за
последните четири месеца за тази цел бяха дадени 20 млн. лева. За 2024-та, за дванадесет месеца са разчетени 40 млн. лв. Получените 60 млн. лв. ще покрият точно статуквото такова, каквото е. Те не дават стъпка нагоре. Увеличават се парите за лечебни заведения, които са гръбнака на системата. Те трябваше да осигурят възнагражданията на работещите в болниците за достигане на националното ниво.
Вече бяха дадени 20 млн. лв.
за допълнителни плащания – за 27-те областни болници и университетската „Д-р Георги Странски" в Плевен. Те бяха за дейности, които не се финансират от здравната каса, като ТЕЛК и патоанатомия, например. За 2024-та ще бъдат дадени още 60 млн. лв., които няма да бъдат достатъчни. Аз пътувам из цялата страна по синдикални въпроси и знам, че на много места не са постигнати възнагражденията по колективния трудов договор – нещо, би трябвало вече да е факт. Има гратисен период от шест месеца, който изтича през декември.
Откъдето и да бъде погледната
цифрата в проектобюджета, тя няма да бъде достатъчна за това, за което е предназначена. Така, очаквам основните възнаграждения в лечебните заведения да останат ниски и недоволство от страна на хората. При положение, че минималната работна заплата се вдига с 19,6 на сто от 1 януари и става 933 лева, означава, че поне на медицинските сестри те трябва да бъдат вдигнати поне с 20 процента. Така може да бъде компенсирана разликата между тази на неквалифицирания работник и на един професионалист по здравни грижи, който е с висше образование.
Говори се, че бюджетът на НЗОК
ще бъде увеличен с 1.1 млрд. лева спрямо този за 2023-та. Така, за 2024 г. той ще стане малко над 8 млрд. лева. Това е въз основа на нормативната уредба. Според нея вноската за здравно осигуряване е 8%, като съотношението работодател – работещ е съответно 60:40 на сто. Българската икономика – частна или обществена, за голяма група хора, дава по-високи доходи на следващата година. Както вече казах, имаме повишаване на минималната работна заплата. Това означава, че работодателите и ние, работещите, ще внасяме повече и ще разпределяме повече пари. Никой обаче не е дал повече, колкото и да се говори „дали сме, дали сме". Каквото е в повече, то е в зависимост от изикванията на нормативната уредба.
За мен бюджетът на касата е
рестриктивен. Оставаме на старите параметри. Като се разхвърля коментираният 1,1 млрд. лв. повече за първични и извънболнична помощ, медико-диагностична дейност и стоматологични услуги се оказва, че увеличението за тях е малко. То е голямо за лекарствата за болнично и домашно лечение, а тяхната цена расте постоянно. Като се има предвид това, за да не трупат дългове, управителите на болниците на увеличават заплатите на работещите, за да могат да плащат точно новите цени.
Просто, става преразпределение
на финансовите средства в условията на инфлация. Държавният бюджет става близо 200 млрд. лева, но ни повече, ни по-малко, те са точно благодарение на същата тази инфлация.Тези пари ще бъдат изядени, дори вече сме започнали да ги изяждаме. По тази причина аз не очаквам добри новини за здравеопазването през следващата 2024 година.

Онкологията е дненвия ред на депутатите

И Бюджетната комисия писа 2 на здравеопазването
Депутатите и там отхвърлиха проекта за парите на НЗОК за 2024 г., основните причини за това бяха липсата на реформи в болничната помощ, високото доплащане и разходите за лекарства

Aктулизират правилника на Съвета по биоциди

Пак трусове в Пирогов
МЗ заяви, че в спешната болница има нарушения, оттам отричат и винят настоящи служители на здравното ведомство

И ГЕРБ обеща финансиране за Протонния център
Към момента за догодина са заложени едва 1 млн. в бюджета на МЗ, но те няма да са достатъчни, затова ще ги увеличим, обеща проф. Костадин Ангелов

Депутатите не приеха бюджета на НЗОК
От ГЕРБ поискаха да падне ограничението за договор с фонда за новите болници и клиники, а ДПС, БСП и Възраждане заявиха, че с него отново няма никаква реформа

Правят Раков регистър в НЗИС

Лекарят трябва да поддържа знанията си

Здравната комисия гледа бюджетите

Лимитите на болниците са необходимото зло
Те не нарушават правата на пациентите, нито са панацея, но при отказите от сериозни структурни реформи, не можем без тях, казва д-р Стефан Константинов