Над 16.2 млн. за нерегистрирани лекарства

Здравната каса е платила над 16.2 млн. лв. за нерегистрирани лекарства за първите 9 месеца на годината. С тези средства е било осигурено лечението на 198 пациенти, от тях 6 деца са починали, показват данните на фонда.
Общо 41.69 млн. лв. е дала здравната каса през първите девет месеца на 2023 г. за лечението в чужбина на деца и възрастни, за които у нас не се предлага подходяща терапия. С тях са се лекували 816 души или средната цена на терапията им е била 51 хил. лв.
За лекарства
От изразходваните средства за лечение в чужбина 16.2 млн. или 39% са отишли за финансирането на различни нерегистрирани за употреба лекарства у нас. Те са били приложени на 198 пациенти, които са били предимно деца. Средният разход на терапията е бил 81.9 хил. лв. или повече, отколкото е била средната цена за лечение в чужбина.
Най-разходоемките
Десетте медикамента, които са генерирали най-големи разходи са Burosumab – лекарство сирак за Х-свързана хипофосфатемия, Odevixibat - за лечение на прогресивна фамилна интрахепатална холестаза (PFIC), Sebelipase alfa – за лечение на дефицит на LAL-D, Dinutuximab beta - за лечение на високорисков невробластом, Selumetinib – за лечение на неврофиброматоза тип 1 (NF1), Eculizumab - за лечение на пароксизмална нощна хемоглобинурия (ПНХ) и атипичен хемолитичен уремичен синдром (аХУС), Ravulizatnab –за пароксизмална нощна хемоглобинурия (ПНХ), Metreleptin – лептин заместваща терапия, Lumasiran - за лечение на първична хипероксалурия тип 1 (PH1).
Резултатите
Те са отчетени чрез прилагането на епикризи и медицински доклади, казват от НЗОК. Всички използвани терапии са прилагани според утвърдени международни протоколи, като най-често медикаментите са били прилагани при деца с онкологични, онкохематологични или редки заболявания. За деветте месеца на годината са били издадени 826 заповеди за одобряване на заплащането на тези лекарства. От всички 198 пациенти, за които са били предназначени те, шест деца са починали заради обостряне на заболяването, отчитат още от касата.
Нерешеният проблем
Въпреки обещанията си, здравните власти все още не са въвели регулация за финансирането на нерегистрираните лекарства у нас. Това оскъпява и без това високите разходи за иновативните терапии. Както стана ясно, повечето от тези лекарства са за редки заболявания, като годишната стойност на някои от тях може да надхвърли 1 млн. долара. В същото време списъкът с нерегистрирани лекарства у нас, които плаща държавата, наброява 92 медикамента и непрекъснато се увеличава.

И Бюджетната комисия писа 2 на здравеопазването
Депутатите и там отхвърлиха проекта за парите на НЗОК за 2024 г., основните причини за това бяха липсата на реформи в болничната помощ, високото доплащане и разходите за лекарства

52 млн. разлика в предложенията за онколекарствата
Ако депутатите приемат варианта на ГЕРБ, за година НЗОК ще спести едва 8 млн. от разликата в цените в болниците, а с този на ПП-ДБ - 60 млн.

Пет организации в платформа за решения

Антибиотици и на хартия до 1 април

Ядрените изследвания намират място в борбата с рака
Те са от съществена важност за медицината и здравето на европейците, казва еврокомисарят Илиана Иванова

Вкарват Протонния център в бюджета
ГЕРБ, БСП и ДПС обявиха, че ще подкрепят заделянето на средства, а от ИТН обявиха, че дори ще входират предложението официално в Парламента

Бюджетът на НЗОК стимулира профилактиката
Феноменален ръст от над 1.1 млрд. лв. се залага в бюджета на здравната каса за следващата година. Ще доведе ли това до нещо по-добро за пациентите, ще седят ли политики зад тези средства и какви, справя ли се здравния министър и ще подкрепи ли ПП кандидата на ГЕРБ за подуправител на НЗОК, попитахме доц. Васил Пандов.

Малка крачка назад за е-рецептите
Те остават изцяло за диабета, при антибиотиците се въвежда гратисен период до април, а междувременно тръгва пилотен проект с електронно предписване на всички лекарства

Днес решават за е-рецептите

35 000 умират от антимикробна резистинтност в ЕС
Заради това от ЕК предлагат холистичен подход, при който до 2030 г. с 20% ще се намали употребата на антибиотици сред хората и с 50% сред животните