Касата е платила повече опаковки инсулин

През тази година здравната каса е платила повече опаковки за лечението на идентичен брой диабетици в сравнение с м.г. Това показват сравнителните данни на фонда за първите девет месеца на 2022 и 2023 г. Повод за изготвянето му станаха сигналите през изминалия месец в публичното пространство за недостиг на инсулин в страната, които доведоха до временната забрана за износа му. На база на анализа от фонда смятат, че няма дефицит на инсулин за пациентите у нас.
В България инсулинът се плаща напълно от здравната каса и на практика пациентите, които се нуждаят от него, получават продукта чрез нея. Ако има диабетици, които си го купуват сами по някаква причина – например липса на редовни осигуровки, то техният брой е незначителен. Това означава, че данните на касата за потреблението на инсулин в страната са напълно показателни за реалната ситуация.
Общо 119 392 пациенти са се лекували
с инсулин за деветте месеца на м.г., от тях 36 503 са били с диабет тип 1, който изисква задължително прием на инсулин. За същия период на тази година броят на пациентите на инсулин е незначително по-малък - 118 543, като 36 800 от тях са с диабет тип 1. Основната причина за слабото намаление на хората инсулин е в това, че част от пациентите с диабет тип 2 са преминали на друга съвременна терапия, която се е оказала по-подходяща за тях. Алтернативите за тях са DPP4 – инхибитори, SGLT2 – инхибитори и GLP1-миметици, припомнят от НЗОК.
На фона на почти идентичния брой пациенти,
които се лекуват с инсулин, през тази година има увеличение на опаковките, които касата е платила. За деветте месеца на 2022 г. фондът е реимбурсирал 574 573 опаковки, а през 2023 г. – 578 465. Причината е най-вече в актуализирането на Изискванията на НЗОК за лечение на захарен диабет, с която се дава възможност за преминаване от един вид инсулин на друг, а те са с различен брой флакони и стойност, обясняват от касата.
Съответно през тази година са се увеличили
и разходите за лекарства на пациентите с диабет. Това се дължи освен на ръста при средствата за инсулин - от над 51 млн. лв. за деветмесечието на м.г. на над 52 млн. през тази, така и на допълнителните разходи за иновативните неинсулинови терапии, на които са преминали още от пациентите с диабет тип 2.
„Посочените данни в анализа на разходите
на НЗОК за лекарствени продукти, заплащани за домашно лечение показват, че няма намаление на реимбурсираните количества и на здравноосигурените лица е осигурена необходимата терапия с инсулинови лекарствени продукти", категорични са от фонда. Според здравните власти също не би трябвало да има проблем с осигуряването на инсулин в страната.Преди ден зам. здравният министър проф. Илко Гетов заяви по бТВ, че министерството е наложило временната забрана за износ най-вече, за да се успокоят пациентите.

И Бюджетната комисия писа 2 на здравеопазването
Депутатите и там отхвърлиха проекта за парите на НЗОК за 2024 г., основните причини за това бяха липсата на реформи в болничната помощ, високото доплащане и разходите за лекарства

52 млн. разлика в предложенията за онколекарствата
Ако депутатите приемат варианта на ГЕРБ, за година НЗОК ще спести едва 8 млн. от разликата в цените в болниците, а с този на ПП-ДБ - 60 млн.

Пет организации в платформа за решения

Антибиотици и на хартия до 1 април

Ядрените изследвания намират място в борбата с рака
Те са от съществена важност за медицината и здравето на европейците, казва еврокомисарят Илиана Иванова

Вкарват Протонния център в бюджета
ГЕРБ, БСП и ДПС обявиха, че ще подкрепят заделянето на средства, а от ИТН обявиха, че дори ще входират предложението официално в Парламента

Бюджетът на НЗОК стимулира профилактиката
Феноменален ръст от над 1.1 млрд. лв. се залага в бюджета на здравната каса за следващата година. Ще доведе ли това до нещо по-добро за пациентите, ще седят ли политики зад тези средства и какви, справя ли се здравния министър и ще подкрепи ли ПП кандидата на ГЕРБ за подуправител на НЗОК, попитахме доц. Васил Пандов.

Малка крачка назад за е-рецептите
Те остават изцяло за диабета, при антибиотиците се въвежда гратисен период до април, а междувременно тръгва пилотен проект с електронно предписване на всички лекарства

Днес решават за е-рецептите

35 000 умират от антимикробна резистинтност в ЕС
Заради това от ЕК предлагат холистичен подход, при който до 2030 г. с 20% ще се намали употребата на антибиотици сред хората и с 50% сред животните