Няма да се откажем от е-рецептите
Правителството няма да се откаже от поетапното въвеждане на изцяло електронни рецепти. Възможно е обаче за някои групи медици да има изключения, докато свикнат. Това стана ясно то отговорите на премиера акад. Николай Денков във Фейсбук днес.
Темата с въвеждането на белите е-рецепти за антибиотици и лекарства за диабет не подмина и премиерът. Днес във фейсбук той я коментира в отговор на поставен въпрос към него, а повод за повдигането й стана нестихващият спор между лекари и фармацевти дали трябва да се върнат хартиените рецепти.
„Редовно обсъждам темата със здравния
министър и трябва да кажа, че ситуацията съдържа нюанси, които трябва да се имат предвид", каза премиерът и припомни, че възможност за изписване на бели е-рецепти има почти от три години, когато се въведоха електронните рецепти за всички лекарства по здравна каса.
„Така че никой не може да каже, че за
първи път се появява и се налага много скоростно и много силово тази възможност, обратното факт е, че тази възможност не беше използвана, докато тя не беше въведена задължително", каза той и допълни, че очевидно в случая има сблъсък на лобита в няколко отношения.
„Едно от тях е кой да изписва крайните
лекарства, доколко това да бъдат лекарите, доколко да имат влияние фармацевтите, доколко могат да бъдат замествани по-скъпите оригинални лекарства с генерици. Така че има нюанси, които хората не усещат, но разбира се те страдат от тези сблъсъци", обобщи акад. Денков.
Той каза още, че връщане назад няма.
„Ние няма да се откажем и не трябва да се отказваме от поетапното навлизане на електронните рецепти навсякъде, това е европейската практика и тя ще изсветли много проблеми, които в момента са скрити – например недостига на лекарства, от който всички се оплакват и той е много по-сериозен от тези проблеми, които се споменават с е-рецептите", заяви Денков. Но премиерът допълни, че е възможно да има изключения за определени групи медици.
„Това, което обсъждаме с министъра е,
ако трябва някъде да се сложи преходен период по отношение на определен тип общности, както стана възможно със Спешната помощ, там беше даден преходен период, при който лекарите в Спешна помощ да могат да използват и хартиени рецепти" обясни Денков.
2 млрд. повече за заплати
Близо 2 млрд. лв. повече средства ще бъдат отпуснати за възнаграждения в публичния сектор през следващата година в сравнение с настоящата. Това обяви oще министър-председателят акад. Николай Денков във Фейсбук. Специална грижа е предвидена за второстепенните административни структури, така че да се компенсира тяхното изоставане през годините по отношение на възнагражденията. Пенсиите също ще бъдат увеличени догодина - с 11% по Швейцарското правило, като целта на правителството е пенсионерите да получават възможно най-много средства всеки месец, а не да бъдат залъгвани само с еднократна добавка около Коледа. Денков изрази очакване през следващата седмица проектът на Бюджет 2024 да бъде публикуван. |
Внасят бюджет с 3% дефицит
Министерство на финансите прави изчисления, така че най-бедните пенсионери да получат 100 лева коледни добавки, каза Димитър Главчев
МТСП с инвестиция от 74 млн. лв.
КЗК иска еднакви правила за паралелния внос на лекарства
Според комисията е нужно да се въведе единен код за медикаментите за търговската мрежа без оглед на доставчика им
6% спад в обявите за работа в здравеопазването
Плащат пенсии от 9 декември
Болниците с 322 млн. за декември
Здравната каса пренасочи 15-те млн. от помощни средства за лечение на деца в чужбина и даде допълнително 5 млн. за медицински изделия