Ваксината за рак на BioNTech обещаваща
.jpg)
Ваксината на BioNTech засега е успешна. Първоначалните тестове показват, че тя е успяла да спре нарастването на туморите и дори да намали размерите им. Това обявиха нейните създатели - Uğur Şahin и Özlem Türeci. Двамата учени станаха известни като съоснователи на иновативната компания и автори на модела на РНК-ваксината срещу КОВИД.
Обещаващите резултати за новото им изобретение двамата учени споделиха по време на единия от двата най-авторитетни онкологични форума в света, този на Европейското общество за медицинска онкология (ESMO), който се проведе в Мадрид, предаде hurriyetdailynews.
"Нашата цел е да отключим потенциала
на CAR-T за лечението на солидните тумори и подобрим резултатите за трудно лечимите тумори," каза проф. Özlem Türeci, цитиран в пресрилий на компанията.
За тази цел те са създали CLDN6 – специфична CAR-T клетъчна терапия, която комбинират сРНК- базираната ваксина - CARVac. Данните от изпитването й, които бяха обявени преди броени дни включват 44 пациенти с тумори на яйчниците и други солидни тумори, които са получили CLDN6 CAR-T клетки самостоятелно или в комбинация с CARVac.
Досега препаратът за рак е бил приложена
в 4 дози на група от 44 пациенти, като резултатите са показали, че е постигнато поне 30% намаление а размера на туморите в 59% от случаите. При 95% от участниците ракът се е стабилизирал и е спрял да се разраства, казва Şahin. По време на изследването са наблюдавани странични ефекти като възпалителни реакции с понижено кръвно налягане и температура. Това се е случило при 23 участника.
Амбициите на BioNTech са да приложат
ваксината на 10 000 пациенти с рак до 2030 г. По-рано Şahin заяви, че лекарствата срещу рак на белия дроб, панкреаса и дебелото черво, могат да са на пазара до няколко години. Засега обаче учените продължават с разработката им. BioNTech стана известна с разработването на РНК-ваксината срещу КОВИД, която към момента е приложена на над 1.5 млрд. души в света. На този етап няма докладваните нежелани реакции не са много.

Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка

Нов метод при сърдечна недостатъчност в Тракия

Биомаркери са нужни за 40 лекарства у нас

EMA не пусна ново лекарство срещу Алцхаймер

ЕМА одобри инструмент с ИИ за чернодробни болести

30 нови INN-а са достъпни за пациентите

Изградиха неовагина с иновативен метод

Откриха генетични промени при децата с рак
Те засягат големи участъци от ДНК и допринасят за развитието на 1-6 процента от солидните тумори в педиатрията

ЕМА препоръча четири нови лекарства
