Бизнесът скочи срещу контрола над средствата на касата
.jpg)
Фармацевтичният бизнес у нас и Българският лекарски съюз отново се обявиха срещу възможността здравната каса да плаща онколекарствата на всички болници по еднакви цени – най-ниските, които някое лечебно заведение е постигнало. Това става ясно от отворено писмо на асоциациите на иновативните и генеричните компании – Арфарм и БГфармА, на дистрибуторите – БАТЕЛ, и на съсловната организация на медиците. Повод за него са справедливите опити на властите у нас да се опитат да въведат ред във финансирането на онколекарствата.
Както вече clinica писа, вчера здравната каса публикува проект на Методика за финансирането на онколекарствата в изпълнение на законовите промени, които приеха депутатите през лятото. С тях се реши фондът да плаща по най-ниската доставна цена онколекарствата на всички болници в страната, с което ще се спести разхищение от около 100 млн. лв. на година. Първият месец, за който ще се приложат новите правила е октомври, но плащанията ще се осъществят чак през ноември. От проекта става ясно, че списъкът с най-ниските цени ще бъде изготвен едва в края на следващия месец. Междувременно пък се чакат и поправки в механизма за определяне на цената, така че да не е най-ниската в отговор на опасенията на фармацевтичната индустрия и болниците, които те изразиха в свои становища още през лятото. Въпреки това те не са доволни.
История на съпротивата
Години наред здравната каса плащаше на болниците едни и същи онколекарства на различни цени. Заради това през 2016 г. здравното министерство започна да прави опити да направи единен търг за всички болници, на който да се постигнат възможно най-ниските цени за всяко лекарство. Той обаче успя да стане факт чак четири години по-късно заради силната съпротива на бизнеса и обжалването на една процедура в КЗК или други органи. В крайна сметка през 2020 г. по времето на министър Кирил Ананиев първата и единствена процедура бе финализирана успешно и бе сключено рамково споразумение. По сметки на МЗ то бе спестило поне 57 млн. лв. обществени средства. Година по-късно започна следващата процедура, тя обаче така и не бе финализирана - отново заради съпротивата на бизнеса. Срещу нея последваха обжалвания от страна на различни дистрибутори, сред които бяха Топ Хоспитъл и Булфарма. Така и до ден днешен няма ново рамково споразумение, което да дава възможност на касата да плаща на болниците онколекарствата по еднакви и ниски цени.
Мерките на държавата
Затова през лятото депутатите приеха промени в Закона за здравното осигуряване, с които решиха, че при липсващо рамково споразумение НЗОК ще плаща онколекарствата на всички болници по най-ниската постигната цена от някоя от тях. Още тогава от бизнеса пратиха отрицателни становища, а депутати от ПП и ГЕРБ се ангажираха да внесат поправки, така че да се вземе средна цена от предходен период време. Проектите на доц. Васил Пандов и на проф. Костадин Ангелов вече са входирани в парламента и предстои да се разгледат. С първия се въвежда изискване за рефериране към средноаритметичната от петте най-ниски за предходните три месеца, а с втория среднопретеглена цена от всички за изминалата година, което реално няма да доведе до съществени промени на досегашното състояние на липса на регулация. Въпреки това от фармацевтичния бранш и БЛС отново скочиха срещу опитите за контрол над обществените средства на НЗОК.
Контра аргументите
Според бизнеса новото правило касата да плаща по най-ниската доставна цена на всички болници „може да увеличи задлъжнялостта на лечебните заведения и да остави хиляди онкоболни без животоспасяващи лекарства" (цялата позиция може да видите тук). Оттам смятат, че сега досега съществуващите механизми за контрол на цените на онколекарствата, а именно пределната регистрирана цена в позитивния списък, търговете в болниците и рамковото споразумение на МЗ са достатъчни инструменти за контрол. От фармацевтичните асоциации и БЛС обаче не посочват, че търгове за онколекарства не се правят от частните болници, нито, че няма действащо рамково споразумение на МЗ заради обжалванията на дистрибуторски фирми. Оттам призовават властите за незабавни действия, без да уточняват какви и без да споменат, че в парламента вече са входирани два проекта за промени, които могат да бъдат приети спокойно до края на ноември, когато трябва да е и първото плащане към болниците по новия ред.

По-висока активност в процеса на верификация на лекарствата
Над 3,5 милиона трансакции се изпълняват успешно всяка седмица в българската система за верификация на лекарствата

Без изненади за бюджета на НЗОК
От ГЕРБ предлагат отпадането на финансирането на нови болници и дейности, а от ИТН и БСП повече пари за зъбни протези

Законът за лекарствата замина за парламента
Днес кабинетът одобри промените, които предлага здравното министерство, те засягат паралелната търговия и СЕСПА

Пуснаха бюджета на НЗОК
ГЕРБ подкрепи на първо четене парите на здравната каса в зала, но депутатите обещаха сериозни корекции на второ четене

И Бюджетната комисия писа 2 на здравеопазването
Депутатите и там отхвърлиха проекта за парите на НЗОК за 2024 г., основните причини за това бяха липсата на реформи в болничната помощ, високото доплащане и разходите за лекарства

52 млн. разлика в предложенията за онколекарствата
Ако депутатите приемат варианта на ГЕРБ, за година НЗОК ще спести едва 8 млн. от разликата в цените в болниците, а с този на ПП-ДБ - 60 млн.

Пет организации в платформа за решения

Антибиотици и на хартия до 1 април

Ядрените изследвания намират място в борбата с рака
Те са от съществена важност за медицината и здравето на европейците, казва еврокомисарят Илиана Иванова

Вкарват Протонния център в бюджета
ГЕРБ, БСП и ДПС обявиха, че ще подкрепят заделянето на средства, а от ИТН обявиха, че дори ще входират предложението официално в Парламента