Липата чисти бъбреците и гони умората
Лечебните свойства на липата са известни още от древни времена. Освен за вкусен чай, ароматният цвят се използва още във фармацевтиката, парфюмерията и козметиката. Ценните му качества се дължат на голямото количество витамини А и С, антиоксидантни флавоноиди и полифеноли, успокояваща слуз и дъбилни вещества, които съдържа. Вероятно по-малко известен факт е, че липата е особено богата на селен и 2 чаши чай на ден могат да покрият част от обичайните нужди на организма. А неповторимият аромат се дължи на съдържащото се в цвета й етерично масло. Всичко това, в комбинация, дава на липата комплекс от супер сили, които може да помогнат при различни проблеми със здравето.
ВИЗИТКА Д-р Мариян Иванов е холистичен терапевт, основател и собственик на медицински център "Фитолек" в София. Той е специалист по вътрешни болести и асоцииран преподавател към катедра „Фармакология и токсикология" на Медицинския факултет на МУ-София. Автор е на книги, води курсове по терапевтична йога и преподава хомеопатия към Европейската школа по клинична хомеопатия. Повече за него може да видите на www.phytolek.com. |
С лечебна цел цветовете най-често се използват под формата на запарка. Част от веществата, на които са богати,
имат противовъзпалително и противомикробно действие
казва д-р Иванов. Неслучайно чаят от липа е предпочитана напитка по всяко време на годината при грип и други инфекции на горните и долните дихателни пътища – фарингити, ларингити, бронхити (за увеличаване на лечебния ефект можем да прибавим цветове от лайка и бъз). Ако изпитвате остри болки в гърлото, може да си направете и гаргара със запарка от цветовете й и лайка, смесени в равни количества. В тези случаи е добре към нея да прибавите пчелен мед и лимонов сок. По думите на д-р Иванов, запарката от липа е много полезна и за понижаване на температура при инфекциозни заболявания. Особено, ако треската понася трудно от болния или градусите са над 39. Лекарят обаче уточнява, че по принцип повишаването на температурата е защитен механизъм на организма и не е необходимо да бъде понижавана на всяка цена. Чаят трябва
да се пие възможно по-топъл и на малки глътки
Има проучвания, че веществата, които се съдържат в етеричното масло на липата, предизвикват разширяване на кръвоносните съдове на повърхността на кожата. Това е една от причините тя да има и потогонно действие, което охлажда тялото, обяснява д-р Иванов.
Слузестото вещество, което се съдържа в цветовете на липата, пък има спазматолично и диуретично действие. Заради това се препоръчва като съпътстващо лечение при инфекции на пикочните пътища или проблеми с бъбреците. При бъбречни кризи или наличие на песъчинки може да се приема ударна доза чай, приготвен от липов цвят. Това ще увеличи работата на бъбреците, а оттам и отделянето на урината, а с нея и вредните вещества. Ето защо
чаят може да бъде от полза и за хипертониците
(при тях често е налице задържане на течности в организма), още повече, че той намалява и повишеното нервно напрежение, което предизвиква съдов спазъм и повишаване на кръвното.
Известно е, че липовият цвят засилва жлъчната секреция. По тази причина се препоръчва и за хора, които имат леки проблеми с жлъчния мехур и/или жлъчните пътища. При тях чаят ще подобри значително храносмилането, особено, ако добавим листа от мента и розмарин.
Но ползите от липата далеч не свършват до тук. Както вече стана ясно – дали вътрешно – като напитка, чрез вдишване на аромата или като приятно допълнение към ваната вечер, уханието й се бори срещу депресията, намалява стреса и нервното напрежение,
помага и при безсъние
Чай от липа се препоръчва и при главоболие или виене на свят, ако са в резултат на преумора, обяснява д-р Иванов. И дава рецепта за справяне с ефекта от нервното напрежение: две супени лъжици от смесени в равни количества липов цвят, цветове от лайка и листа от мента се заливат с 500 мл вряща вода. След престой от 15-20 минути запарката се прецежда и се пие в продължение на целия ден.
За освежаване през лятото може да си направите и студен екстракт. За целта в литър вода трябва да добавите 2 лъжици липов цвят. Получената водна настойка
трябва да престои поне 7-8 часа
и след прецеждане е готова за консумация. Студеният чай съхранявайте в хладилник. Количеството може да се изпие за един ден – идеално е за жегите, които след няколко дни отново ще напомнят за себе си.
Ако пък решите да прибегнете до аромотерапия след тежък ден, може да си направите отпускаща вана. Към водата добавете силен липов чай. Друг вариант е шепа липов цвят, който да сложите в платнена торбичка, а нея да накиснете във ваната. Останете във водата, докато ви е приятно и ще установите, че главата вече не ви боли, а спокойствието се е възвърнало. В случай, че нямате вана, може да си направите и само баня за краката. Накиснете ги в леген, пълен с хладка вода, към която прибавете запарка от липов цвят, листа и млади клонки от дървото. И ще усетите, че напрежението сякаш изтича от пръстите.
А ако не ви се иска да се занимавате с подобни ритуали, то просто отворете прозореца. Навън може би ухае на липа.
ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ…
Крие торбичките под очите Липовият чай успокоява и раздразнената кожа, даже може да скрие и подпухналите ви торбички под очите. Вземете памук, натопете го в хладката запарка и оставете малко да подейства. Много добро влияние оказва – особено през лятото – масажът със замразени кубчета с отвара от липа. Разтривайте с леки движения по лицето си всеки ден и ще усетите не само разхладителното действие на леда, но и благотворното влияние на билката върху тена и неравностите по кожата. Друг вариант, но за малко по-студените дни, е да си направите парна баня с липов цвят. Към шепата цвят може да добавите малко мента, розмарин или лайка. Останете над изпаренията поне 10 минути, за да се прочисти добре кожата. За здрава и лъскава коса може да опитате следната отвара: 2 шепи от цвета се заливат с 500 мл гореща вода. След това трябва да се варят на слаб огън още 15-20 минути. Когато течността изстине, я прецедете и изплакнете косата си с нея. За запазване и подсилване на русия си цвят може да го правите периоднично след измиване с шампоан. |
Хомеопатия и КОВИД
Тя има място при намаляване на възпалителните процеси на ниво горни дихателни пътища, бял дроб, сърдечно-съдова система и гастроинтестинален тракт, казва д-р Райна Томова
Гемотерапия в България
При нея не се поставят диагнози, а човешкият организъм се разглежда като едно цяло, казва Ангел Ангелов
Иглите, които лекуват
Много хора изпитват панически страх от игли, а те могат да бъдат полезни. За иглотерапията, за рисковете и положителните ефекти, разговаряме с д-р Емилия Михайлова.
Трябват правила за обучение по алтернативна медицина
Само лекари и сестри да имат право да практикуват алтернативни методи за лечение. Това е една от промените в Закона за здравето на ресорното министерство. Как ще се отрази това на пациентите и по какъв начин ще засегнат алтернативните начини на лечение, разговаряме с д-р Дора Пачова.
Лечителите - поне бакалаври
Гладуването отпада от неконвенционалните методи за терапия
Мигрената не е това, което беше
В забързаното ежедневие болките в главата сякаш вече не ни правят впечатление. За мигрената, начините на лечение и промяната на живота, разговаряме с Орлин Тодоров.
Индийски доктори помагат с Аюрведа в България
Кажете сбогом на пролетната умора
Колкото и да не й се иска, зимата вече изчерпва своята сила. Как да се справим по-лесно с пролетната умора, попитахме д-р Мариян Иванов.
Когато рисунките говорят
Когато децата рисуват, те използват не само своето въображение, но се опират и на своето възприятие за света и хората около тях. Какво искат да ни кажат, попитахме Елица Великова, психолог и арт терапевт.
Миопунктура срещу дископатия и хронична болка
Възстановяването зависи от състоянието на пациента, но обикновено приключваме терапията с 4-6 процедури, казва д-р Чавдар Нинов