Половината българи пропускат профилактиката

От запитаните 32 на сто твърдят,
че са го направили в текущата година. Други 31 процента казват, че са се прегледали и изследвали профилактично миналата година. Че това са направили преди повече от две години заявяват 15 на сто от анкетираните. По-малко, само 11 % са тези, които заявяват, че никога не са си правили годишен профилактичен преглед. Независимо от недостатъчната активност на населението по отношение на профилактичните годишни прегледи собственото здраве повечето хора са наясно с ползите от тях. Така отговарят 72 на сто от запитаните, показват още данните на "Тренд".
Хората трябва да се обърнат към
профилактиката не със санкции, а със стимули, стана ясно от думите на доц. Михаил Околийски. Той се обяви категорично срещу каквито и да е предложения и коментари за санкциониране на тези, които са ги пропуснали. „Те не трябва да бъдат наказвани, а да се намери подход към тях, един вид да бъдат изкушени да отидат и да го направят. Тези хора действат най-вече емоционално и много малко рационално. Като имаме предвид това, трябва да подходим така, че да стигнем до емоцията на всеки да поиска да бъде здрав и остане жив, коментира заместник-министърът.
Тази година средствата за
доболничаната помощ са увеличени с 24%, макар и далече да не могат да се конкурират с тези за болничната. Като цяло обаче, обемът средства е насочен към крайната фаза – заведенията за болнично лечение", допълни той. Доц. Околийски припомни, че Министерството на здравеопазването е заложило различни политики за развитието на профилактиката, както и, че се обсъжда мащабна информационна кампания, която да мотивира гражданите над 18 г., както и родителите на малки деца да провеждат годишни профилактични прегледи.
За повече скринингови програми
у нас се обявиха от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България и от БЛС. „Големият ръст на парите в здравеопазването отиват за болничната и много по-малка част за извънболничната помощ. По мое проучване по-малка част от тези за болнична терапия са за високотехнологично лечение, заяви д-р Иван Маджаров и подчерта, че има остра нужда от изготвянето на анализ по отношение на финансовите средства, тяхната употреба и постигнат ефект. „Увеличаването на пари за извънболнична помощ трябва да бъде последвано от насочване към определени цели – изискване за проследяване, за точно определен брой профилактични прегледи, а не механично", убеден е д-р Маджаров.

Ремонт виновен за скандала с Пирогов
Депутатите в здравната комисия приеха решение, с които искат здравния министър да отмени уволнението на директора на спешната болница

Пускат две КП в психиатрията

Министър Хинков не се справя
Колкото до позицията на МС и на ПП-ДБ за оставката му - в такава ситуация е нормално да се изчака страстите да спаднат и да се вземе правилното решение, казва доц. Васил Пандов

Позицията на премиера за здравния министър - без промяна

Асен Василев даде рецептата
Подкрепям я, но не съм аз човека да искам оставката на здравния министър, каза Бойко Борисов

Изслушват шефа на Пирогов в парламента

Пирогов ще съди здравния министър

Без изненади за бюджета на НЗОК
От ГЕРБ предлагат отпадането на финансирането на нови болници и дейности, а от ИТН и БСП повече пари за зъбни протези

Варна няма нужда от още една болница
"Св. София" иска да открие ново лечебно заведение с 500 легла във Варна. Медици и власти там се оказаха единодушни - нужда от такава няма. В същото време НЗОК е дала друго мнение, къде е истината, попитахме проф. Радослав Радев.
