Българските родители вярват на ваксините
Въпреки голямото говорене
от страна на някои срещу ваксините, българските родители им вярват. Най-голяма е групата на майките и бащите, които са в подкрепа на задължителния имунизационен календар – 61 на сто. 3,8 дори заявяват, че биха завели децата си и на всички допълнителни, които не са включени в него. В същото време 13 % казват, че са за по-голяма свобода и затова ги водят само на задължителните имунизации.
Има обаче и едни 8 на сто, които
смятат, че никоя от тях не бива да е задължителна. Същевременно, 54,2 % от подкрепящите са убедени от ползата от ваксините като единственото сигурно средство срещу опасни заболявания. Други 9,7 на сто смятат, че ползите от тях са повече, отколкото вредите, а 8,7 процента директно казват, че го правят, защото без бележка за преминава имунизация не могат да го запишат на детска градина или училище. 5,6 на сто са го направили заради напомнянето на личния лекар, 8,8% защото е задължително, 7,1 % за да е по-здраво, а 5,2 на сто за създаване на колективен имунитет. Отказалите да отговорят са 0,5 процента.
Независимо, че като цяло майките
и бащите подкрепят имуниопрофилактиката, 59% от тях не крият, че имат опасения от страничните ефекти, а 40,6 на сто се безпокоят, че детето им ще вдигне температура след инжекцията. Оказва се, че всеки четвърти лекар се е сблъсквал с въпроса, дали те могат да разболяват, като 29,7% направо питат дали имунизацията не води до аутизъм. Почти всяка майки пита дали няма да се стигне до отключване на алергична реакция.
Тези притеснения особено се засилиха
след фейк новините по отношение на ваксините срещу КОВИД-19. Основните тревоги на хората тогава бяха, дали ползите са повече от вредите. От запитаните общопрактикуващи лекари 99,5% отговарят, че съветват родителите да ваксинират децата си. От тях 83,7 на сто се обединяват около мнението, че имунизационният календар трябва да остане задължителен за бебетатка и малчуганите до 6-годишна възраст. 92% от тях отхвърлят твърдението, че ваксините имат тежки странични ефекти.
80 процента казват, че отговарят
изчерпателно на всички въпроси на родителите по отношение на имунизационния календар. Особено интересни са антиваксърите, които са се капсулирали в свои малки и специфични групи. Те относително рядко търсят мнението на медицинско лице преди да спрат ваксинациите на своите деца. Интересно е, че 26,8 на сто от тези, които са спрели ваксинациите на децата си са потърсили лекар, който споделя техните възгледи и от който са се убедили, че трябва да го направят.
Същевременно 25,4 на сто заявяват,
че заради липсата на бележка за премината имунизация е трябвало да спрат детето си от ясла или градина. Други 13,7 процента не крият, че са потърсили начин да се снабдят с бележка за ваксинация без обаче тя да е направена. Интересен е възгледът на антиваксърите, че предпочитат заболяването да бъде прекарано, за да се придобие естествен имунитет без да си дават сметка, че това едно боледуване вместо да го осигури, може да се окаже фатално както за техния, така и на децата им живот.
Грипните ваксини вече са в аптеките
ЕМА препоръча ваксина за mpox и за юноши
Безплатно обучение за HPV-ваксинацията
БулБио с 18 млн. за второто тримесечие
Ваксинациите в страната се повишават
СЗО одобри ваксина срещу маймунска вариола
Стартира имунизационната кампания срещу Ковид
Доставят 84 хил. ваксини за КОВИД
Те са за нови вариантни ваксини срещу подвариант JN.1 на SARS-CoV-2, съобщиха от МЗ
НЗОК ще плаща за хормонални инжекции
Те се налагат при обкоболните, но сега не се финансират от касата, освен това джипитата ще са без хартиени отчети за ваксините от септември, съобщи д-р Галя Кондева