Антиваксърите у нас са близо 15%

За разлика от тях мъжете са с
по-ниска здравна грамотност и взимат тези решения по-скоро емоционално, а не на базата на разбиране. „Като цяло, те имат ниско доверие в здравните работници и здравната система, както и в правителствените информационни източници, т.е. в МЗ, не вярват и на сериозните медии", посочи доц. Околийски. По думите му тези, които имат опасения са хора от средната класа, живеят в градските райони и имат задоволителна здравна грамотност.
Според него, ако на скептиците
се повлияе по адекватен начин с научни аргументи и спокойно, а не високомерно също могат да променят нагласата си към ваксинопрофилактиката. Оказва се, че родителите я подкрепят в по-висока степен – 61% се обявяват в нейна подкрепа. „Дори 3,8 на сто смятат, че в календара трябва да бъдат добавени нови ваксини. 13 на сто обаче мислят, че трябва да имат по-голяма свобода и самите те да решават дали да бъде имунизирано детето им или не", поясни д-р Кремена Пърмакова от Министерството на здравеопазването.
52 на сто от тях отговарят, че
сновната причина да сложат ваксини на децата си е предпазването от заболявания. Други 9,7 на сто смятат, че те носят повече ползи, отколкото вреди. 8,7 процента го правят, за да могат да ги запишат на детска градина и училище, а 5,5% по настояване на личния лекар. 8,8 процента споделят, че го правят, защото е задължително, 7,1% са убедени, че детето ще е по-здраво, 5,2 на сто заради създаването на колективен имунитет, а 0,6% не са наясно защо са необходими ваксините.
Различно обаче стои въпросът
с тези, които са включени в препоръчителния имунизационен календар. „Към тях интересът е по-слаб. Пример за това е тази срещу човешкия папиломен вирус (HPV). Тръгнахме добре, но заради един неблагоприятен случай, който нямаше нищо общо с ваксинацията, интересът сега е много слаб, каза главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Това е и причината да сме в
първенството по рак на маточната шийка в Европа след Молдова", допълни той. Като положителен пример, епидемиологът посочи Австралия, където това заболяване не е познато сред поколението, на което преди десет години започна поставянето на ваксината.
Междувременно, Министерството
на здравеопазването пусна нов сайт, предоставящ за информация за ваксините срещу КОВИД-19. Той е базиран на платформата "Плюс мен".

Прецизират противопоказанията за ваксини при деца

ЕМА препоръча ваксина срещу КОВИД

Пускат назална ваксина срещу грип

Проблеми с регистрацията на ваксини заради неточен код

МС даде 20 млн. за областните болници
134 млн. лв. ще дадем за купуване на ваксини срещу КОВИД през тази година, реши още правителството

СРЗИ с втори кабинет за ваксини срещу КОВИД

Българските родители вярват на ваксините

Антиваксърът не може да бъде надвит с просвета

Докараха ваксини срещу Омикрон
