Достъпното здравеопазване буксува
.jpg)
В доклада за 2023 г. се констатира,
че през последните две десетилетия по-малко от една трета от държавите са подобрили обхвата на здравните услуги и са намалили катастрофичните разходи за здравеопазване. "Знаем, че постигането на универсално здравно покритие е важна стъпка в подпомагането на хората да се измъкнат и да останат извън бедността, но въпреки това продължават да се увеличават финансовите затруднения, особено за най-бедните и уязвими хора", заяви Мамта Мурти, вицепрезидент по човешкото развитие, Световна банка.
Въпреки че от началото на века обхватът
на здравните услуги се е подобрил, напредъкът се е забавил след 2015 г., когато бяха приети Целите за устойчиво развитие. Забележително е, че от 2019 г. до 2021 г. не се наблюдава подобрение. Докато при услугите за инфекциозни болести се наблюдава значителен напредък от 2000 г. насам, през последните години не се наблюдава почти никакво подобрение в обхвата на услугите за незаразни болести и репродуктивното, майчиното и детското здравеопазване. През 2021 г. около 4.5 млрд. души, повече от половината от световното население, не са напълно обхванати от основни здравни услуги. И тази оценка все още не отразява потенциалните дългосрочни въздействия на пандемията от КОВИД-19.
Катастрофалните разходи за
здравеопазване, определени като надхвърлящи 10% от бюджета на домакинството, продължават да растат. Повече от един милиард души, около 14 % от световното население, са имали такива големи плащания от джоба си. Но дори и малките разходи в абсолютни стойности могат да бъдат опустошителни за семействата с ниски доходи. Приблизително 1.3 милиарда души са били тласнати или допълнително тласнати към бедност от такива разходи, включително 300 милиона души, които вече са живеели в крайна бедност.
Плащанията от джоба за здраве
могат също така да накарат хората да се откажат от основни грижи и да принудят семействата да избират между това да платят за посещение при лекар, да купят храна и вода или да изпратят децата си на училище. Подобни компромиси могат да се окажат решаващи за разликата между ранното лечение на предотвратимо заболяване и тежкото заболяване или дори смъртта на по-късен етап. Решаването на този проблем изисква прогресивни политики за финансиране на здравеопазването, които освобождават от заплащане на здравните услуги хората с ограничени възможности
Постигането на всеобщо здравно
покритие до 2030 г. е от решаващо значение. За да се постигне целта са необходими значителни инвестиции в публичния сектор и ускорени действия от страна на правителствата и партньорите. Ключовите действия включват радикално преориентиране на здравните системи с акцент на първичната медицинска помощ, насърчаване на равнопоставеността в достъпа до здравни грижи и финансовата защита, както и инвестиране в стабилни здравни информационни системи.
Глобалният мониторингов доклад за УВЗ за 2023 г. служи като предупредителен сигнал към световната общност, като подчертава спешната необходимост от приоритизиране и инвестиране в УВЗ, за да се гарантира, че всеки ще получи достъп до качествено, достъпно здравеопазване, без да изпитва финансови затруднения.

СЗО поиска по-високи налози върху алкохола

Румъния обяви епидемия от морбили

Расте огнището на маймунска шарка в Конго

40 милиона искат действия за здравето

Сред последните сме в ЕС по разходи за наука

Нова оферта за лекарските заплати в Англия

Среща на високо ниво за диабета в Сърбия

Френска полева болница за ранени от Газа

Лекарите в Гърция започват стачка
