Един на всеки 10 в Европа е увреден в болница
Заместник-министърът съобщи
още, че предстои да бъде направено представително проучване за удовлетвореността на пациентите от здравните услуги. С извършването му е ангажиран Националният център по обществено здраве и анализи, резултатите ще бъдат отчетени на 17 септември 2024 година.
Най-често хората се жалят
от ограничен достъп до медицинска помощ, грубо отношение, неправилна диагностика и лечение и нарушени здравноосигурителни права, показват данни на МЗ. По думите на доц. Околийски да се чува гласът им е определящо за това дали здравната система е чувствителна към техните потребности.
Според него се случва да не
се привличат автентични техни организации. Той добави, че предстои информационна кампания за ваксинопрофилактиката, и подчерта, че вече в РЗИ са налични 80 000 броя ваксини срещу сезонния грип и КОВИД-19. Боряна Ботева от Сдружение за развитие на българското здравеопазване отбеляза, че хората трябва да имат по-лесен достъп до електронните си здравни досиета, а не това да става с Е-подпис и код от НАП, както е сега.
Веска Събева от Асоциацията на
родителите на деца с епилепсия обърна внимание, че новата наредба за ТЕЛК е ощетила 24,53% от хората с увреждания, като на 1,25% е отнета необходимата им чужда помощ за разлика от тази, от 2017 година. Проф. Радка Аргирова от Коалиция HPV призова медиците да говорят с пациентите по-лично и се опитат да разберат техните нужди и страхове.
Тя посочи преимуществата
на 9-валентна срещу човешкия папилома вирус. Силвана Лесидренска от Сдружение ХепаАктив изрази задоволство от положителните промени в изискванията за лечение на хроничен хепатит С.