Как се става дарител на стволови клетки

Донорите към момента са около 2500. Колкото повече са те обаче, толкова по-голяма е възможността пациент да намери подходящ материал от съвместим с него човек. Трансплантацията на стволови клетки от лице, което е извън фамилията се нарича алогенна. Потенциален дарител може да бъде всеки клинично здрав човек на възраст от 18 до 61 години. Важно условие е той да бъде добре информиран относно етапите при потенциално дарителство, за да може решението му за включване в регистъра да е напълно осъзнато. Това прави екипът от специалисти, като той може да задава всички въпроси, които го интересуват. Донорът трябва да бъде здрав, като се допуска в някои случаи на контролирани заболявания. Такива са високо кръвно налягане, поддържано медикаментозно в добри граници, излекувани от рак на пикочния мехур, гърдата и кожата, преминали епизодични депресии, обичайни алергии към животни и прах, лек до умерен остеоартрит или дегенеративен артрит.
Кой не е подходящ
Недопустимо е такъв да бъде човек, който е носител на вируса на ХИВ и други половопредавани инфекции, страда от трудно контролирана астма и приема стероиди, както и ако самият той страда от автоимунни заболявания, като множествена склероза, лупус или фибромиагалия. В регистъра не може да бъде включено и лице със солидни тумори, диабетици на инсулин, епилептици с повече от един пристъп в годината, пациенти с байпас, ангиопластика, байпас операция, смяна на сърдечни клапи, пейсмейкър и сърдечни пристъпи. Допустимо е обаче, ако има сърдечна аритмия, която не налага лекуване с медикаменти. За дарители не се приемат още хора с татуировки, хепатит, затлъстяване, сменена бедрена става, трансплантирани и активна туберкулоза.
Каква е процедурата
Процедурата по включване отнема малко от времето на донора. След попълнено информирано съгласие е необходимо да се вземе минимално количество периферна кръв за изследване, посредством което ще може да се определи съвместимост с нуждаещ се пациент. По нея се определя т. нар. HLA формула на лицето. След самото му включване в регистъра, то може да не бъде потърсен за дарение в продължение на месеци или дори години. Причината е голямото генетично разнообразие, което води до ниска процентна вероятност за намиране на напълно съвместим неродствен донор при някои болни. Това налага една от основните мисии на регистрите по цял свят, а именно увеличаване на броя на доброволните дарители. Анонимността им е гарантирана, като самоличността както на донора, така и пациента са строго конфиденциални.
Когато настъпи същинският момент
Окаже, че пациент има нужда от алогенна трансплантация на стволови клетки и неговата HLA формула съвпада с тази на човек, който е вписан в регистъра, му се обаждат да се яви в лабораторията. Правят му се допълнителни изследвания и медицински преглед. Няколко дни преди самата процедура по извличането на стволови клетки му се предлага растежен фактор, за да бъде увеличен броя на циркулиращите в периферната кръв стволови клетки. Самите клетки се набират с процедура наречена афереза. Вкарва се игла във вената, кръвта се отвежда в апарат, чрез който периферните стволови клетки се отделят от останалите. Останалата кръв се връща обратно в тялото на дарителя. Манипулацията е безболезнена и не крие рискове за донора. Възможно е да се наложи взимане на костен мозък от тазовата кост. Тази процедура обаче се извърша под анестезия. И костният мозък, и периферната кръв се възстановяват до четири-шест седмици.
Възможно ли е отписване регистъра
В живота на човек се случват различни обстоятелства и е напълно възможно в дадена ситуация той да поиска да се откаже от веднъж вече декларираното дарителство. Той може да го направи по всяко време, тъй като донорството е напълно доброволен и безвъзмезден акт. За целта лицето своевременно трябва да попълни съответния формуляр в регистъра за отказ. Това се налага, за да може да бъде потърсен друг донор без това да бъде в ущърб на евентуален пациент. Ако той не се откаже, отпада при навършване на 61 години. Донорите следва да уведомяват, също своевременно, когато сменят адреса си или телефонния си номер, тъй като това е начинът да бъде осъществен контакт с тях при необходимост.
Донорство от пъпна връв
То се осъществява само и единствено по желание от страна на родилката, като за това тя подписва бланка за информирано съгласие. Ако бременната иска стволовите клетки от тази вече непотребна след раждането тъкан, да спасят нечии чужд живот, трябва да предприеме известни стъпки преди да постъпи в болницата за раждане. Тя трябва да се свърже с екипа на регистъра и да заяви своето желание за дарение. То няма финансово изражение и е изцяло на хуманна основа. И тъй като материалът е взет от пъпната връв, няма никаква опасност нито за бебето, нито за самата майка. В този случай всичко е много естествено, няма нужда от приемане на фактор на растежа, както е при дарителство на периферни клетки и такива от костен мозък. Кръвта от нея е уникален и ценен източник на кръвни стволови клетки. Когато няма потенциален и съвместим реципиент към момента, тя се замразява и съхранява за по-късна употреба при трансплантация на кръвни стволови клетки. Кръвта от пъпна връв може да се използва за пациенти, които не могат да намерят подходящ възрастен донор или се нуждаят от бърза трансплантация, като бебета и деца.

Когато се наложи да постъпим в болница

Къде да питаме за здравните ни права

Каква дентална помощ заплаща НЗОК

Каква помощ ни оказва личният лекар

Кои болести засягат по-често жени

Кои са профилактичните прегледи за жени

Кога ни трябва направление за лекар

Koгa НЗОК плаща за лечение в чужбина

Как се подават документи за ТЕЛК
