Политиците да не оставят „Майчин дом“ да затъва

В този период бяха съкратени
шест звена, които никак не бяха маловажни. Напротив, всички те бяха в услуга на пациента. Сред тях бе Клиниката по репродуктивна медицина – една много скъпа инвестиция, която бе затворена, както и тази по Детско - юношеската гинекология, която също е съсипана. Факт е, че все има още звена, които са налични само по документация, но на практика са разбити.
За това време от 645 души
персонал намаляхме със 111 човека. Същевременно беше купен роботът за ендоскопски операции. Тук искам да вметна, че аз, проф. Николай Доганов и проф. Атанас Щерев сме първите в България, които направихме лапароскопска АГ-операция и тя беше в „Майчин дом". С този робот единствено и основно работи директорът проф. Иван Костов.
В доклада от одита е записано,
че с него се извършват 86 операции на година, тоест по операция и половина на седмица. За да бъде ефективен един такъв робот, той трябва да прави поне по пет операции на ден. Сертифицирани сме поне 20 души за ендоскопска дейност, но ние сме лишени, нямаме достъп и не можем да работим роботизираната хирургия.
Акушерският състав непрекъснато
намалява. Основните двигатели от акушерките сега са жени, които са започнали работа в „Майчин дом" в 70-те години на миналия век, когато болницата е била създадена.
Според последния одитен доклад лечебното заведение има 753 000 лева необслужени задължения, което е 28% от общия дълг от 6 млн. лева. Отчетени са като оборот 28 млн. лева, а като печалба 109 000 лева.
Това е смехотворното!
Как въобще, при тези цифри може да се говори, че то е в чудесно финансово състояние.
Затова призовавам, господа политици, не оставяйте основната акушеро-гинекологична болница в страната да затъва. Не бива една светиня да бъде превърната в пустиня. Тя трябва да има ново ръководство и то дори не трябва да бъде от лекари, а от финансисти. Сега виждаме в чии джобове отиват парите.

Протонният център отпада от ПВУ
Правителството реши да се откаже от проекта, защото има закъснение по изпълнението му с година, от ГЕРБ искат обяснение от здравния министър

Одобриха здравната стратегия 2030

Бюджетът на НЗОК за догодина с 14% ръст
Разговорите как ще бъдат разпределени средствата по отделните сфери на финансиране тепърва предстоят

Да се търси мотивация за профилактиката

Половината българи пропускат профилактиката

След новия бюджет - 279 млн. за болниците

20% от епилептиците са резистентни към лекарства

Дефицит на сестри и в ИСУЛ
Клиниката по детска клинична онкология и хематология няма достатъчно персонал, което пречи на работата й, става ясно от парламентарен въпрос

Къде е моралът в „Майчин дом“
