4 проекта за промени в Закона за здравето

Четири проекта за промени в Закона за здравето входираха днес депутатите от ПП и ДБ, като един от тях се оказа подкрепен и от колегите им от ГЕРБ и ДПС. Предложенията не са изненадващи, те бяха правени вече в няколко предходни парламента, но така и не се стигна до приемането им, този път обаче може да е различно.
Едното предложение на ПП и ДБ засяга въвеждането на диагностиката и лечението от разстояние с оглед на напредъка на технологиите. В промените се предвижда тази дейност да се регистрира и контролира от ИА „Медицински надзор", а подробностите около извършването й да се уредят с наредба.
С този проект се вменява и задължение на пациента да дава точна, ясна и изчерпателна информация за състоянието му, проведените лечения, приеманите медикаменти и т.н. Според вносителите на промените това ще пази здравето му и ще доведе до ефикасно лечение, не е ясно обаче дали пациентите ще могат да дадат тази информация, тъй като тя предполага висока степен на медицинска компетентност.
Нови задължения на пациентите се вменяват
и с друг от проектите на ПП и ДБ. С него се засяга не само дистанционното, но и присъственото лечение и диагностика. Вносителите искат в ЗЗ изрично отново да се запише, че пациентите трябва да дават ясни и точни данни за състоянието и лечението си, да спазват терапията, която им се предпише, да си правят профилактика. Също така да не проявяват агресия спрямо лекарите и д ане влизат с оръжие при тях.
С трети от проектите в ЗЗ отново се предлага
да се създаде Медицински съвет на издръжка на Парламента, който да осигурява устойчивост на провежданите здравни политики. Идеята е в него да влизат експерти, излъчени от всички партии. Той ще се състои от председател и членове, които са медици или юристи, или други висшисти, но взели специалност и по здравен мениджмънт. Те ще заседават поне веднъж на два месеца и ще анализират и наблюдават здравната политика, ще дават решения и ще осъществяват диалог и консултации между институциите. За своята дейност председателят и членовете няма да получават заплата, но ще разполагат с бюджет за външни експерти и други разходи.
С последния проект, който има подкрепата и на
ГЕРБ и ДПС, се предлага да се регламентира използването на дефибрилатори на обществени места, за да се спаси човешки живот при случаи на сърдечен арест. Проектът попълва законовите празноти, така че да е ясно, че всеки може да оказва първа помощ на мястото на инцидента до пристигане на медицински екип. Гражданите ще могат да правят това според възможностите и компетентностите си, но за да помогнат и облекчат положението на пострадалия. Те ще са длъжни и веднага да подадат сигнал на телефон 112.
От всички четири проекта, които депутатите са
входирали, най-голям шанс за приемане има точно последния, тъй като е подкрепен не само от ПП-ДБ, но и от ГЕРБ и ДПС. Останалите три проекта вече бяха разглеждани и не стигнаха до одобрение в предишния парламент заради доста неясноти как ще се лекуват пациентите от разстояние и критики относно нуждата от още един Медицински съвет и т.н. В този парламент обаче проектите може да имат по-добра съдба и поне части от тях да се окажат приети.

Новата болница във Варна се оказа на "Св. София"
Заявката е за нов адрес с 500 легла, НЗОК е дала положително становище, въпреки отрицателните мнения на регионалните институции, казусът стигна и до парламента

Оставките означават, че сглобката скърца
Ще подобри ли системата рекордно високият бюджет на НЗОК за 2024 г., има ли реформи в правилната посока и какво означават поисканите оставки на ръководството на НЗОК. Това попитахме проф. Генчо Начев, който миналата седмица бе удостоен със златен медал от БЧК.

Необяснима е оставка 24 часа след гласуването

Ръководството на НЗОК хвърли оставки

3.5 млрд. в света страдат от болни зъби

228 нови с ХИВ от началото на годината

Сменят шефовете на НЗОК

Пуснаха бюджета на НЗОК
ГЕРБ подкрепи на първо четене парите на здравната каса в зала, но депутатите обещаха сериозни корекции на второ четене

МЗ въвежда неонатален скрининг
