Бестселър за аутизма вече и у нас

Терапиите обикновено се
съсредоточават върху елиминиране на определени симптоми, като трудности в социалното общуване, проблеми в комуникацията, сензорни затруднения и натрапчиво поведение. Вместо да контролираме и ограничаваме това поведение обаче, специалистът съветва да се фокусираме върху развиването на способностите и уменията на тези хората.
Според него поведението им
не е признак за патология, а стратегия, която те използват, за да се справят в този свят, който за тях е хаотичен и объркващ. Децата, засегнати от аутизъм или неврологични увреждания не са дефектни, те всъщност са специални. В подкрепа на твърденията си той сочи широк кръг знаменитости – от екоактивистката Грета Тунберг до актьора Антъни Хопкинс и изпълнителния директор на „Тесла" Илън Мъск.
Нещо повече, те не само
признават, че са в аутистичния спектър, но и твърдят, че успехът им се дължи именно на уникалния им начин на мислене. Авторът д-р Бари Призант е убеден, че ние можем да ги разбираме, ако проявим търпение и разбиране. В противен случай няма да помогнем нито на тях, нито на себе си.
„Аутистите са висша проба
квадратни колчета, а проблемът с това да се опитваш да натикаш квадратно колче в кръгла дупка, не е само, че се иска голяма сила да млатиш с чука. Проблемът е, че така унищожаваш колчето", пише той в „Уникални хора". По думите му, най-добрата подкрепа, която ние, неаутистите, и обществото като цяло можем да им предложим, е да ги изслушваме, да се опитваме да разберем какво преживяват и да им помогнем да подобрят качеството си на живот.

МС пуска телемедицината чрез пощите

4 с Даун на световното по гимнастика

Старт на първия мобилен пункт за кръводаряване

Музеи във Варна достъпни за хора с увреждания

Почина създателят на клонираната Доли

Деца с Даун донесоха 9 медала на България

МУ-Варна в подкрепа на здравето

Създадоха ембрион без сперма и яйцеклетка

Пет медала за МУ-Пловдив от студентските игри
