Намаляването броя на легла не е цел на МЗ
(11).jpg)
Миналата седмица здравното министерство публикува методиката, по която ще прави новата здравна карта. С нея се предвижда различен коефициент за определяне на броя на леглата в болниците в сравнение със старата. Какви са целите и как кореспондира това с управленската програма, попитахме МЗ и публикуваме техния отговор.
За всяка здравна система абсолютният брой на болничните легла е положителен критерий за оценка.
Намаляването броя на болничните легла не е цел на настоящото ръководство на МЗ. Екипът е съсредоточил усилията си в ограничаване роенето на болнични структури, които имат договори с НЗОК, без това да оказва влияние до достъпа на гражданите до качествени медицински услуги.
За задоволяване на потребностите
на населението от болнична медицинска помощ, при определяне на болнични легла за активно лечение се прилага сложен и многокомпонентен подход, включващ използването на определен коефициент за осигуреност с легла, който се коригира с други интегрални коефициенти, определени на положителни, добре изразени корелационни зависимости между броя на леглата и някои здравно-демографски показатели.
В този смисъл пресмятането на
съотношението между коефициента за осигуреност с легла, на база единствено на населението, е некоректно. Нещо повече – за съжаление демографската криза в страната е обратнопропорционална на заболеваемостта. Тази негативна тенденция се засили особено по време на Ковид-пандемията, която от своя страна разкри слабостите в системата и необходимостта от създаване на условия за бърза реакция при евентуална нова световна здравна криза.
С Методиката за изготвяне на областна
здравна карта е определен редът за изчисляване на необходимия брой легла за болнично лечение, включително по видове (активни и за дългосрочни грижи), които да осигуряват достъп на населението до болнична помощ в съответната област.
Следва да се има предвид, че потребностите
от болнични легла, които ще бъдат определени с Националната здравна карта, могат да бъдат актуализирани при необходимост, с оглед ежегодния преглед на нормативната уредба, уреждаща пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, и стремежа за извеждане в извънболничната помощ на дейности, които сега се извършват в болничната помощ.

Протонният център отпада от ПВУ
Правителството реши да се откаже от проекта, защото има закъснение по изпълнението му с година, от ГЕРБ искат обяснение от здравния министър

Одобриха здравната стратегия 2030

Бюджетът на НЗОК за догодина с 14% ръст
Разговорите как ще бъдат разпределени средствата по отделните сфери на финансиране тепърва предстоят

Да се търси мотивация за профилактиката

Половината българи пропускат профилактиката

След новия бюджет - 279 млн. за болниците

20% от епилептиците са резистентни към лекарства

Дефицит на сестри и в ИСУЛ
Клиниката по детска клинична онкология и хематология няма достатъчно персонал, което пречи на работата й, става ясно от парламентарен въпрос

Къде е моралът в „Майчин дом“
