Първата помощ става цифрова

Опазването живота и здравето
на хората винаги е била приоритетна задача на БЧК. Организацията ни непрекъснато се стреми да повишава здравната култура на населението за утвърждаване на здравословен начин на живот и подготовка по първа долекарска помощ. В този смисъл първата помощ е основно умение, което може да осигури ефективна и бърза интервенция, за да помогне при наранявания, да намали страданията и да подобри шансовете за оцеляване на човек в беда.
По данни на Евростат през
последното десетилетие травматизмът е третата водеща причина за смъртни случаи в Европа и у нас. Обучението по първа долекарска помощ е най-масовото и мащабно обучение, извършвано от БЧК. Ежегодно ние обучававе кандидат-водачи на МПС, планински и водни спасители, пътни полицаи и служители на фирми и ведомства. Придобитите знания и умения по първа помощ, които участниците получават по време на обучението са изключително важни.
Те имат отношение не само към
превенцията на пътния травматизъм и този на работното място и в училище, но и допринасят за повишаване на здравната култура на населението и изграждането на правилни реакции за действия при различни бедствени ситуации. Тези курсове по първа помощ се извършват само от лектори – лекари. Така се гарантира професионализъм и високо качество на обучителния процес. От 2006 г. Глобалният референтен център по първа помощ на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец в Париж е предоставил лиценз на програмата на БЧК за обучение на водачите на МПС по първа помощ. Това дава възможност удостоверенията издавани от БЧК да са се признават в цяла Европа.
Този лиценз периодично, на пет години,
ние го подновяваме, ако програмата отговаря на основните изисквания и е съобразена с новостите в обучението по първа помощ. През 2023 г. на БЧК предстои вземането на нов сертификат за тези курсове ( IFAA) от Глобалния референтен център по първа помощ, което ще е атестат и доказателство за унифициран стандарт и качество на обучението по първа помощ.
През 2022 г. в 62 кабинета в страната са провели 5500 курса и са обучили над 67000 души.
В този процес са взели участие общо
192-ма преподаватели - лекари. Повече от петнадесет години БЧК организира и курсове по първа помощ за учители, родители и детегледачи на деца до 8 год. възраст. Основната цел е те да придобият знания и умения по първа помощ, за да могат правилно да реагират в ситуация на инциденти с тях. Освен това, участниците в курса се запознават и с най- често срещаните спешни състояния в детската възраст с оглед оказването на навременни и ефективни действия.
За целите на обучението БЧК е осигурил
необходимите тренировъчни пособия и печатни материали. Всеки завършил курса има възможност да опреснява придобитите знанията on-line, чрез сайта на организацията, да ползва мобилно приложение или някое от печатните ни издания. Кактои вече казах, тази година мотото на Световния ден на първата помощ е „Първа помощ в дигиталния свят". Причината е, че точно технологиите ни помагат да направим знанията за първа помощ достъпни за всички.
Това важи както за основното
или интензивно обучение до опреснителни курсове по животоспасяващи техники, дигиталната технология позволява на всеки със или без достъп до интернет да научи първа помощ. Това е нов начин човек да станете спасяващ и да обменя практики за първа помощ от цял свят - от вкъщи, със собствено темпо, без непременно да коригирате графика си.
И не на последно място, тази година
ще бъде специална за цифровите технологии, тъй като Глобалния Референтен Център по Първа Помощ е на път да пусне новата актуализирана версия на приложението си за първа помощ. Така повече хора могат да бъдат обучени, където и да се намират.

MЗ сезира прокуратурата за вилата на СБАЛПФ-Велинград

Местят спешното на МБАЛ-Пазарджик

Безплатни дентални прегледи в София

Безплатни прегледи в Русе и Разград

Изправиха на крака пострадалите парапланеристи

Форум за психичното здраве в Брюксел

Безплатни изследвания във ВМА

Сгради светват в червено в Деня на сърцето

Честит празник магистър-фармацевти!
