позиция

Омбудсманът иска работещи решения за КТ

04-09-2023 11:37
Според Диана Ковачева не работникът, а работодателят трябва да преценява дали мястото, където се труди от разстояние отговаря на законитеОмбудсманът иска работещи решения за КТ
Clinica.bg

press@clinica.bg

През август социалното министерство предложи промени в Кодекса на труда, които засягат дистанционната работа. Промените срещнаха противоречив обществен отзвук, публикуваме виждането за тях на Омбудсмана Диана Ковачева.

Омбудсманът е категорична, че трябва да бъдат преосмислени предложените текстове за осигуряване на безопасността при работа и настоява да се предложат законодателни решения, които реално да постигнат подобряване на организацията на здравословните и безопасните условия на труд за работещите онлайн.

„Като омбудсман винаги съм подкрепяла законодателните решения, с които ще се постигне оптимизиране на правната уредба в областта на трудовото законодателство и това, осигуряващо здравословни и безопасни условия на труд, която ще доведе до по-добра защита на трудовите права на хората", пише проф. Ковачева.


Тя обаче обръща внимание, че

с така предложените промени се възлагат допълнителни, неприсъщи задължения на работниците и служителите, които ще извършват работа от разстояние. Например - да предоставят на работодателя писмена информация за характеристиките на осигуреното от тях работно място, в което ще работят онлайн. Освен това служителите трябва да гарантират, че помещението, в което ще бъде работното им място, е с достатъчно площ и има условията за работата от разстояние без риск за здравето и безопасността - чл. 107и, ал. 2.

Диана Ковачева е категорична, че според действащото законодателство - (чл. 107к, ал. 2 и 3 КТ) осигуряването на тези условия е изцяло задължение на работодателя, който трябва да осигури здравословни и безопасни условия на труд на работното място, включително и когато то е в дома на работника, като носи отговорност при неспазване на това свое задължение.


Омбудсманът посочва още, че

изпълнението на тези задължения е комплексно и включва действия от страна на работодателя, респективно службата по трудова медицина, за извършване на контрол на факторите на работната среда, които задължения не могат да бъдат заменени от субективната преценка на работника.

„Работникът няма как да направи преценка дали помещението, в което ще бъде работното му място е с достатъчна площ, която да му позволява да извършва работата от разстояние без риск за здравето и безопасността му. Не следва да се създава възможност работникът да носи отговорност за дадената от него преценка. Тя следва да се базира на експертни критерии и познания, с каквито обикновено работникът не разполага. В този смисъл не е оправдано и работодателят да се довери на тази преценка", аргументира се омбудсманът.

В становището си проф. Ковачева подкрепя въвеждането в трудовото законодателство на т.нар. „право на изключване". Това е правото на работника или служителя да не осъществява електронна комуникация с работодателя по време на регламентираните почивки, за да не се допуска нарушаване на законоустановените почивки и за подобряване на възможностите за съчетаването на професионалния и личния живот.

„Намирам тази промяна за правилна и необходима. Но също така бих искала да обърна внимание, че това право на необезпокоявано ползване на почивка от страна на работниците следва да бъде гарантирано на всички наети работници, а не само на работещите от разстояния", подчертава общественият защитник. Цялото становище на Диана Ковачева може да прочетете тук. 


Трудовата книжка става електронна

Трудовата книжка става електронна

Tази промяна одобриха окончателно депутатите днес, реално тя ще влезе в сила от 2026 г., гласи ревизията на Кодекса на труда
13.8% ръст на разходите за труд

13.8% ръст на разходите за труд

С толкова са се увеличили те за един отработен час за второто тримесечие на 2023 г., спрямо същия период на 2022 г.
1500 лв. за сестрите в яслите в Шумен

1500 лв. за сестрите в яслите в Шумен

Увеличение от 50 лв. е договорено, ще стане факт с Анекс към КТД, който предстои да бъде подписан
Отпуснаха парите за по-високите заплати

Отпуснаха парите за по-високите заплати

Правителството гласвува 30 млн. за РЗИ и Сешна помощ, 16 млн. за университетите и 4 млн. за общините

Финансова подкрепа за шефове и безработни

Финансова подкрепа за шефове и безработни

Това е шанс за хората, останали извън пазара на труда, да намерят своето трайно работно място, като се включат в субсидирана заетост
27.5% ръст на разходите за пенсии

27.5% ръст на разходите за пенсии

Средният им размер за стаж и възраст се е повишил с над 23% за година, показват данните на НОИ
Грижи в дома за 154 214 души

Грижи в дома за 154 214 души

Възрастни и хора с увреждания са получили патронажната подкрепа по ОП "Развитие на човешките ресурси" 2014-2020 г., казват от социалното министерство
5.3% е безработицата през август

5.3% е безработицата през август

Тя е с 0.1% по-висока спрямо юли, същевременно се увеличават обявите за заетост, отчитат от ресорната агенция
175 879 семейства с помощи за ученици

175 879 семейства с помощи за ученици

Подпомагането вече им е отпуснато, а кандидатстването за него продължава до 15 октомври, казва Иванка Шалапатова
Инфлацията пак се забави

Инфлацията пак се забави

След като през юли цените отново тръгнаха нагоре, през август тя се намали до 0.4% на месечна база, лекарствата са поскъпнали с 0.8%, показват данните на НСИ
1 2 3 4 5 ... 96 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Какви са очакванията ви от Методиката на МЗ за изработване на нова здравна карта?

Септември 2023 Предишен Следващ