Смениха аортна клапа по ендоскопски път
В България бяха направени първите две операции за смяна на аортна клапа по ендоскопски път. Това е най-щадящата и иновативна хирургична техника в света, която вече се прилага и у нас. Към днешна дата пациентите са в домовете си и са в добро състояние, съобщиха за clinica от "Аджибадем Сити Клиник".
Операциите са реализирани от екипа на кардиохирурга д-р Самуил Казаков. И двамата пациенти са страдали от високостепенна аортна стеноза. Първо е била оперирана 82-годишна жена, тя е била изписана на петия ден след интервенцията. След нея успешна операция претърпява и 67-годишен мъж.
Ендоскопското аортно клапно протезиране
е най-щадящият и иновативен хирургичен метод в света, той е върхът на айсберга в минимално-инвазивната кардиохирургия на този етап, казва д-р Казаков. Този подход е част от минимално-инвазивната хирургия, но за разлика от нея достъпът до сърцето се осъществява без да е нужно да се нарушава костната структура на гръдната стена, като се срязва хрущяла на второ дясно ребро и дясната артерия мамария. При ендоскопския метод операцията се прави през разрез от около 4 см. във второ дясно междуребрие, а самата смяна на клапата става с помощта на 3D-камера и специален инструментариум, без хирурга да може да докосва директно клапата или сърдечните структури, обяснява д-р Казаков. Това прави операцията изключително щадяща за пациентите, но трудна за изпълнение от страна на самия специалист.
За да започнат да правят тази иновативна
техника, в болницата са се подготвяли над три години. През това време те са развили минимално инвазивното аортното клапно протезиране, с дясна преднолатерална миниторакотомия, като вече имат оперирани над 30 пациента по този метод. Така се стига и до първите двама с ендоскопско клапно протезиране през тази година. За да внедрят метода, те са получили помощ и от проф. Антониос Питис в Гърция, която е сред не многото държави в света, където се практикува този метод и то само от пет години. Сред останалите са САЩ, Германия, Италия.
Амбициите на екипа на д-р Казаков обаче
не спират дотук. В бъдеще смятаме не само да продължим с тези операции, но и да започнем да правим двуклапни ендоскопски операции на сърце, казва той. Повече за постиженията на кардиохирургията в страната и в света, четете следващата седмица в интервю с Д-р Самуил Казаков
Имплантираха митрална клапа от ново поколение
Нова 3D техника в УМБАЛ „Св. Иван Рилски"
Учени от БАН създадоха човешка кожа
Лекари готови за едномоментна слухова имплантация
FDA одобри ново лекарство за шизофрения
Приложиха ИИ при операция от сколиоза у нас
Иновативното лечение на гръбначно изкривяване беше извършено в болница Аджибадем Сити Клиник Токуда