100 000 българи са се лекували в Турция за 5 години

Турция е една от държавите, които се наложиха като лидери в здравния туризъм. Каква е тайната за това и с какво съседката ни привлича и българските пациенти, попитахме д-р Едже Салиоглу. Тя е част от екипа на USHAŞ – това е специално създадена структура към турското министерство на здравеопазването, която подпомага, координира и контролира развитието на здравния туризъм в страната.
- Д-р Салиоглу, какво стои зад успеха на Турция в здравния туризъм?
- От 2002 г. насам Турция работи по процес на „здравна трансформация" и прави сериозни инвестиции в областта на здравеопазването. Благодарение на тази промяна нашите здравни заведения имат модерно технологично и медицинско оборудване от световна класа, а нашите лекари и медицински специалисти са най-високо ниво. Географската структура на страната ни, природните й и културни богатства също са важни за това Турция да е сред малкото държави, които имат здравен туризъм.
- Колко болници и лекари участват в тази дейност?
- У нас за обслужване в сферата на здравния туризъм е задължително получаването на „Удостоверение за разрешение за здравен туризъм". Според данните за 2021 г. болниците у нас са 1547 и всички те могат потенциално да оперират в тази област, след като получат съответния сертификат. Според данните от 11 юли 2023 г. 623 болници имат „Сертификат за разрешение за здравен туризъм". Освен това предоставяме услуги за здравен туризъм в институции като практики, поликлиники и медицински центрове.
- Какви са държавните инвестиции в тази сфера и съответно приходите?
- Здравеопазването е една от приоритетните инвестиционни области за страната ни. Сега 20 градски болници се използват в тази сфера, други 13 градски болници са в процес на изграждане. Освен това продължава строежът на много частни и държавни болници. Според данни на статистическия институт през 2022 г. Турция е спечелила 2 119 059 долара от здравен туризъм.
- Какви са плановете на Турция за здравен туризъм през последните години?
- Tурция създаде бранд, който ще обхване целия сектор, без да разделя частния и обществения, за да създаде единна промоционална дейност в здравния туризъм. Промоционалните дейности, обхващащи всички здравни заведения в нашата страна, се извършват под шапката на HealthTürkiye. Наред с популяризирането на здравните заведения на страната ни, той е пътеводител, който ще помогне на всеки здравен турист, дошъл у нас, да получи здравни услуги. С тази марка можем да представим здравната ни система пред света и да представим турския опит. В едноименния уеб портал здравните туристи от цял свят могат да достигнат до клиниките и лекарите ни, да получат план за лечение и да изберат нашата страна за здравни услуги. Знаем, че здравният турист преценява по три показателя кога иска да се лекува извън държавата си. Първият от тях е проучване на страната, където иска да се лекува, и с този портал се прави обща популяризация на Турция с подкрепата на нашето Министерство на културата и туризма. Вторият е да изследва здравната система като цяло, затова в сътрудничество с Министерството на здравеопазването в портала може да се включи информация за турската здравна система. Третият показател е да проучи конкретното здравно заведение. Затова тук създадохме определени зони, в които здравните заведения да бъдат представяни. Най-важният въпрос е да се остави свобода на здравните заведения относно съдържанието, което те сами ще представят, но се извършва щателна оценка, за да не се включва подвеждаща и неточна информация.
Освен това за всички гости, предпочели страната ни преди, по време на и след лечението, ние поддържаме денонощен кол център на 6 езика: арабски, руски, английски, френски, персийски и немски и не ги оставяме сами.
Друг важен компонент е USHAŞ Academy, която координира обучението, обединяващо здравните специалисти от чужбина с нашата здравна инфраструктура и експерти. В това отношение сме готови да споделим професионални знания и опит в здравеопазването с целия свят. USHAŞ Academy също така създава различни модели на обучение според нуждите на персонала в сектора на международния здравен туризъм у нас и работата, която извършват.
Ние създаваме нови възможности за сътрудничество в здравеопазването с местни и международни организации и изложения, на които споделяме здравния опит на нашата страна и осигуряваме международно сътрудничество.
- Какви са основните предимства на турската здравна система за чужденци?
- Предлагаме широка гама от комплексни услуги за пациентите – от превантивни и диагностични процедури до рехабилитация и лечение. Предимство са и модерните медицински технологии, квалифицираните лекари и здравни специалисти, рентабилното лечение, качественото обслужване, минималното време за чакане, решението за езиковата бариера, местоположението, директните полети от повече от 200 дестинации, богатите и разнообразни туристически дейности.
- Колко български пациенти са лекувани в турски болници през изминалите години?
- Те са близо 100 000 души през последните 5 години.
- Кои са основните диагнози, с които идват?
- Не би било правилно да говорим за клон или лечение, което ще излезе на преден план, защото имаме лекари и здравна инфраструктура, които са най-добрите в своите области в почти всеки бранш. Въпреки това мога да кажа, че области, които изискват висока експертиза и инфраструктура, са особено ценни и тук можем да споменем трансплантациите, които изискват мултидисциплинарен подход и не могат да се извършват често в света с този клас.
- Има ли списък с чакащи за лечение?
- Няма период на изчакване за планирани здравни туристи, но период на изчакване за непланирани заявления за лечение също почти не съществува.
- Кои болници избират български пациенти?
- Нашите чуждестранни пациенти могат да посещават всички болници с международен сертификат за разрешение за здравен туризъм.
- Какви са разходите за медицински услуги за тях?
- Не би било правилно да се говори за ценова скала, тъй като плановете за лечение са съобразени с отделния пациент. Предварително всеки се информира за цената на лечението, което ще получи.
- Какви са разликите в разходите между частните и държавните болници?
- Можем да кажем, че цената варира в зависимост от лечението, което ще бъде предоставено, исканите допълнителни услуги и битовите условия на предпочитаната болница. Като цяло ценовата стратегия на всички частни и държавни болници се основава на качеството и достъпността.
- Какви са разходите за настаняване?
- Услугите за настаняване варират в зависимост от вашите очаквания, но в тази област има много услуги.
- USHAS ще отвори ли представителство в България?
- Да, скоро. Ще бъде обявено на нашия уебсайт, когато отворим такова.
- Планирате ли някакъв вид сътрудничество с България в областта на здравеопазването?
- Като USHAŞ имахме първите си контакти с нашата съседка България при доставката на предпазни средства по време на пандемията. Сега работим за подобряването им. Могат да се развият и други области на сътрудничество, особено в областта на международното здравно образование и здравния туризъм.

Форум за психичното здраве в Брюксел

СЗО-Европа с младежка мрежа

Започна двойната стачка в Англия

Достъпното здравеопазване буксува

Историческа стачка на медици в Англия

Още 200 млн. за здраве във Великобритания

Фокус върху глобалното обществено здраве

FDА забрани опасни капки за очи

Най-честите операции в ЕС - за катаракта и секцио
