Мораториумът за болници - ноември
Правителството смята да предложи мораториума за откриване на още болници през ноември. Срокът му ще е до май 2024 г., когато трябва да е готова новата здравна карта. Дали той ще влезе в сила обаче зависи от волята на депутатите. Това става ясно от управленската програма на кабинета, която бе приета днес.
Идеята за въвеждане на мораториум за откриване на нови болници вече беше спомената от здравния министър проф. Христо Хинков. Целта беше да се даде възможност на здравните власти спокойно да изработят нова здравна карта, от каквато отдавна се нуждаем. Тази крачка се оказва още по належаща на фона на заявки за над 1700 нови легла, които чакат одобрение само за първите 5 месеца на годината.
Мораториумът ще се предложи под формата на промени в два закона – за лечебните заведения и за здравното осигуряване. Дали ще се приеме обаче ще зависи от волята на депутатите. Кабинетът предвижда да внесе промените ноември т.г., с идеята да важат до май догодина. Тогава трябва да е готова и новата карта, какво ще съдържа тя четете утре в интервюто на д-р Бойко Пенков за clinica.
Успоредно с това властите планират и промени в Наредба 9 за пакета на НЗОК, така че да се въведат количествени и качествени критерии за лечение на хората. Те трябва да са приключили ноември 2024 г.
Лекарствата
Освен нова здравна карта за болниците и медиците, МЗ ще изготви и аптечна карта. Тя ще е готова още тази есен – ноември. Също така кабинетът ще прави промени в ЗЛПХМ и ЗЗО, за да въведе оценката на здравните технологии по-добре, както и мерки за регулация на цените при централизирани обществени поръчки на лекарства и медицински изделия. Идеята е да се осигури яснота относно частта, която плаща НЗОК и доплащането от страна на пациента. Срокът за това е февруари 2024 г. До май пък трябва да са готови и нови правила за съставяне на списъка със забранени за износ лекарства, а предписването на антибиотици да става само с електронни рецепти. Също така да се постигне по-добър контрол върху движението на лекарствата и да има данни за наличността им.
Достъп и кадри
За подобряване на достъпа до здравни услуги в регионите без лекар кабинетът предвижда да ангажира пощите. Идеята е в тях да има телемедицински услуги в 225 обновени пощенски станции в населени места без медицински услуги. Срокът тук също е май 2024 г. Успоредно с това ще се създаде „Национален фонд за насърчаване на по-балансирано разпределение на медиците", срокът за това е ноември 2024 г. и ще се направи нова порция промени в Наредба 1 за специализациите на младите лекари. В закона за здравето пък ще се предложи въвеждане на профилактичен календар и създаване на фонд „Обществено здраве", за да се регулира профилактиката и да се намали смъртността.
Детско здраве
Тук основен приоритет е създаването на Националната детска болница. Проектът за нея трябва да е готов догодина, като юни се планира да се обяви търг за проектирането й. По „Модернизиране на системата за педиатрични грижи" от Плана за възстановяване пък ще се обяви търг през септември т.г. за купуване на апаратура за съответните отделения и клиники в страната.
Модернизация
Отново по Плана за възстановяване предстои да се реновират редица сектори в следващите две години. За „Модернизиране на системата за диагностика и лечение онкологични заболявания" ще се обяви търг септември 2023 г. По проект „Изграждане на Центрове за интервенционална диагностика и и ендоваскуларно лечение на мозъчно-съдови заболявания" ще се направи методика за определяне на лечебните заведения август 2023 г., а провеждането на обществени поръчки за апаратура и СМР ще започне 2024 г.
За извършване на промени в психиатричната помощ в съответствие с Националната стратегия за психично здраве 2021 – 2030 г. и ежегодните доклади на Европейския комитет за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото или унизително отношение или наказание работата започва още септември. Тогава ще се направи подбор на психиатрични структури, в които да се извършат СМР. Догодина трябва да започне и дейността по ремонтите в минимум 10 обекта от общо 38.
Спешна помощ
И тук ще има промени. Първо ще се извърши одит на системата за спешна помощ с цел подобряване на работата й и спиране на корупционните практики и несвойствените дейности. Актуализация на нормативната уредба с оглед на направените изводи се планира да има септември 2024 г. Междувременно до края на т.г. се планира да се обявят нови поръчки за СМР в спешните центрове, където не са били изпълнени ремонтите по европейската програма „Региони в растеж". Също така тази година да се изградят петте бази за медицинските хеликоптери за ХЕМС-а до края на следващата година. Дали обаче кабинетът ще има мандат, за да осъществи всичко това не е ясно.
50% от жените не ходят на прегледи за рак на гърдата
Броят болници генерира дефицит на кадри
Над 110 млн. е-прегледa за 2 години
Средно на ден се регистрират над 220 000 прегледа в електронен формат от близо 14 500 лекарски практики, съобщават от ИО