Аптеките изпълняват е-рецепти за болкоуспокояващи
.jpg)
С промяната на Наредба 4 силно действащитге болкоуспокояващи медикаменти се изписват на откритите аптеки само на електронни рецепти. Така се наричат аптеките извън болниците, от които паруват пациентите. Те трябва да имат лиценз за отпускане на лекарства по т. нар. жълти и зелени рецепти. Болничните аптеки към онкологичните диспансери, сега комплексни онкологични центрове, продължават да работят само с хартиени жълти и зелени рецепти. Причината е, че те все още не са свързани с Националната здравна информационна система (НЗИС). Затова и последните промени позволиха това изключение. Взети оттам, тези лекарствени продукти са безплатни за пациентите, тъй като се заплащат от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Така, всеки един онкологично болен може да намери своите лекарства, изписани на хартия от лекуващия лекар от болничната аптека към онкологичния диспансер. Ако той обаче иска да си го набави от открита аптека, това става само с електронна жълта или зелена рецепта. С нея той трябва да си го плати. Те могат да бъдат издадени от всеки един правоспособен лекар в страната, който работи със софтуер. Условието е той да има практика и да бъде член на Българския лекарски съз или на Българския зъболекарски съюз.
Разполагат ли лекарите с нужния софтуер
Дали всеки лекар разполага с нужния софтуер и версия, вече е друга тема. Това зависи от неговата отговорност и възможности. Различните фирми предлагат нужния софтуер. Всеки един лекар има възможност да се снабди с него и да създаде електронна рецепта, ако тя получи национален референтен номер, може да бъде изпълнена в цялата страна и контролирана. За да издаде валидна е-рецепта, лекарят трябва да влезе в НЗИС и да направи съответната автентификация, тоест проверка дали има право да практикува.
Във всички случаи, онкологично болните не трябва да имат затруднен достъп до лекарствени продукти, изписвани на жълта или зелена рецепта. Важно е да се знае, че тя трябва да бъде изпълнена в рамките на седем дни от изписването й. С промяната в Наредба № 4 има и облекчения за пациентите. Преди това имаше ограничение, че рецептата трябваше да бъде изпълнена на територията на областта, на която е издадена. Например, ако лекарят е от София – град, а на пациентът се наложеше да пътува в друг областен град, той не можеше да си купи медикаментите оттам.
Може ли да се ползва приложението на НЗИС за телефон
Приложението за телефон на НЗИС засега може да се използва за бели рецепти, но все още не за жълти и зелени. Предстои това да стане възможно скоро. Мобилната версия може да бъде изтеглена безплатно от www.his.bg от всеки лекар, който има електронен подпис. Той се въвежда еднократно, с което се удостоверява, че е лекар и има право да практикува. След това му се дава потребителско име и парола, които той въвежда, също еднократно, след което приложението се инсталира, активира и той може да изписва рецепти.
Има ли сигнали за затруднения с електроните рецепти
В първите няколко дни, след като бе даден старт на системата, в Българския фармацевтичен съюз имаше сигнали за затруднения. Проблемът обаче не е бил в аптечния, а в лекарските софтуери. Той произлизал от това, че до този момент някои от лекарите бяха свикнали да изписват лекарствените продукти на опаковки. Изискването е обаче е това да става за брой ампули, таблетки, капсули. В момента сигнали за затруднения няма. Нужда от преходен период, в който да работят и двата варианта – с хартия и електронно, няма, тъй като системата вече работи. Издадените преди 13 юни хартиени рецепти бяха изпълнени в рамките на тяхната давност, тоест седмица след тази дата. Сега в откритите аптеки се работи само с електронни рецепти с изключение болничните в диспансерите, където това става с хартиени, но пък лекарствата са безплатни за пациентите.

Как се става дарител на стволови клетки

Отпускане на еднократна помощ при бедствия

Права на работещите при бедствие

Рискове и права при работа в жегите

Абитуриентите сами плащат здравни вноски през лятото

За кого е "Специализация в здравеопазването+"

Повишено внимание към азбеста

Двойна надница за труд в почивните дни

Нов прием по проект „Родители в заетост“
