5 каси с корекции в бюджетите на болници
Пет регионални каси предлагат корекции в бюджетите на болниците на месечна база. Най-големи са те за лечебните заведения в Плевен и Хасково. Това става ясно от предложенията им към Надзорния съвет на фонда, който днес заседава.
По 278 млн. лв. да получат болниците за дейността си през юни и юли, предлагат от здравната каса. 17 млн. от средствата са по Приложение 1, където се плащат диализата, ражданията и интензивни грижи, а 261 млн. са за останалите дейности. На практика бюджетите са аналогични на предходните месеци без март, когато средствата за дейността на лечебните заведения през февруари бяха повече.
От-До
Над 270 са болниците, които имат договор със здравната каса, като над 220 заработват на месец между по-малко от 10 хил. и 300 хил. Най-голяма част от средствата на месец отиват в около 30 болници, които заработват между 2 и над 12 млн. лв., сред тях от години са най-големите държавни и частни лечебни заведения.
Корекциите
Бюджетите на повечето болници занапред се запазват. Предложения за корекции има само от пет регионални каси, като те са в посока от многопрофилни областни и общински болници към специализирани за рехабилитация, както и към частни. Причината за предлаганите промени е намаляването на дейността на едни лечебни заведения за сметка увеличението в други.
По региони
Първото предложение е от Габрово, където се предлага с 15 хил. на месец да се увеличи бюджета на СБАЛББ-Габрово. Средствата ще дойда от парите на областната болница „Д-р Тота Венкова" и на общинската – „Д-р Стойчо Христов", като мотивът е, че са се увеличили хората с усложнения заради Ковид.
В Кюстендил пък се иска да се пренасочат 10 хил. лв. на месец за СБР-Сапарева Баня отново от областната болница - „Д-р Никола Василев", както и от „Св. Ив. Рилски-2003". Поводът тук е появата на нов специалист в специализираната болница, което е довело до значителен ръст на дейността й.
В Перник се предлага да се дадат на СБПЛР още 6.3 хил. на месец за сметка на областната болница „Рахила Ангелова". И тук има увеличение на пациентите към единствената болница за рехабилитация в региона.
Най-значимите
В Плевен промените са най-големи. Там се предлага увеличение на бюджетите на „Св. Марина" с 60 хил. и на „Сърце и Мозък" с 54 хил. на месец. Средствата трябва да дойдат от три други болници – държавната УМБАЛ „Г. Странски" ( - 50 хил.), „Авис Медика" (-4 хил.) и „Св. Пантелеймон" (- 60 хил.).
В Хасково също се предлага значително пренасочване на средства към областната болница - 25 хил. на месец, както и по-малки към специализираните болници в Любимец, Тополовград, СБР-Айлин, СБАЛО-Хасково и СБАЛПФЗ-Хасково. Ако промените се одобрят, средствата ще са за сметка на „Св. Екатерина" в Димитровград, МБАЛ-Свиленград и МБАЛ –Харманли.
Продължаващото обучение остава под въпрос
„Шейново“ осъдена да плати 120 000 лева
80% от кожните алергии са професионални
Трябва да работим заедно за пациентите
Част от средствата по НПУ под въпрос
ЕК прие своята предварителна оценка на второто искане за плащане и ни уведоми, че редица ключови етапи не са изпълнени
Болниците с 322 млн. за декември
Здравната каса пренасочи 15-те млн. от помощни средства за лечение на деца в чужбина и даде допълнително 5 млн. за медицински изделия
България първа по хоспитализации в ЕС
Лечението в болница преобладава в държавите, в които има и най-много легла на глава от населението, отчита новият доклад на ОЕСD и ЕК
Стигмата към СПИН у нас остава
Само 3% биха се оженили за ХИВ позитивен, показва проучване на „Здраве без граници"
Сътрудничеството с Израел за детското здраве напредва
Споразумението между двете страни включва и помощ за създаването на националната болница, то беше обнародвано днес
Новото ръководство за предсърдно мъждене е по-практично
Тази година Европейското дружество по кардиология обнови гайдлайните за предсърдно мъждене. Как бе сформиран екипа, кои са основните промени и прилагат ли се те у нас, попитахме доц. Васил Трайков.