Лъчецентърът в Софиямед пред откриване
.jpg)
Съвсем скоро предстои откриването на поредния лъчецентър в страната. Този път той ще бъде в болница "Софиямед".
Новият и модерен лъчецентър ще се намира в база 3 на лечебното заведение, което е част от столичния квартал "Люлин". Техниката за него вече е факт. 22 тона високотехнологична апаратура на водеща американска фирма в областта на лъчетерапията - Varian, вече е докарана и скоро предстои откриването на новата структура, съобщиха от болницата. Тя включва последно поколение медицински линейни ускорители, модели Hаlcyion™ и TrueBeam™ Stx, и система за брахитерапия с висока мощност на дозата Bravos™ HDR. Модерните апарати вече са инсталирани в специализирания Център за лъчелечение и радиохирургия, който ще бъде открит съвсем скоро.
Комбинацията от двете водещи платформи
- TrueBeam и Hаlcyon, е единствената за България и определя стандартите за лъчетерапия в днешно време в най-модерните центрове за лъчелечение в света, заявиха от болницата. Системата за брахитерапия пък е най-висок клас, с посленатоварване, с източник с висока мощност на дозата. Тя дава възможност за облъчване на туморната формация директно – чрез разполагане на източника в самата туморна формация или в естествена кухина непосредствено до формацията. Освен последно поколение линейни ускорители и система за брахитерапия, в структурата ще функционират и още два нови високотехнологични апарата – специализиран компютърен томограф за планиране на лъчетерапевтични процедури и диагностика и PET/CT скенер на друг от световните гиганти в производството на медицинска апаратура Siemens Healthineers.
Както вече clinica писа, откриването на
лъчецентъра в "Софиямед" няма да е единствената нова структура в областта на онкологията. Според официалната информация на МЗ през миналата година разрешения за нови отделения в областта на онкологията, без значение дали за химиотерапия, лъчелечение, нуклеарна медицина, освен "Софиямед", са получили "Св. Ив. Рилски" в Ст. Загора, "Пълмед", "Сърце и мозък" в Бургас, "Св, Георги" в Пловдив, а съвсем скоро предстои откриването и на онкологичната болница на "Дева Мария" в Бургас. Планове за откриване пък имаше и "Централ Онко Хоспитъл" и то на село - Белащица. Преди няколко седмици стана ясно, че и "Проф. Ал. Чирков" в столицата иска да прави онкология в новата си база.
От години здравните власти са категорични
в стратегическите документи, които правят, че болничните структури са повече от нужното и няма нужда да се разкриват повече, както на ниво цяло лечебно заведение, така и на ниво отделения и клиники. Въпреки това заявките за нови структури не спират, а министрите ги разписват, защото нямат законово основание да ги откажат. Новият здравен министър проф. Христо Хинков заяви, че ще се опита да ограничи роенето на болници и структури. За тази цел обаче трябва да се промени законодателството и да се направи нова здравна карта, също така да се позволи на здравната каса да не сключва договори за финансиране с всички болници, ако са много, а само с тези, котио предоставят качествена и комплексна услуга.
За съжаление реакциите на съсловието и на
политическите партии към момента не са обнадеждаващи и подобна промяна едва ли скоро ще има. Лакмус за това бяха и по грешка формулираните промени в ЗОП на финансовото министерство, с които се предлагаше касата да прави търгове, за да определи с кои лечебни заведения ще работи. Въпреки че обществените поръчки са неприложими автоматично към здравеопазването, реакциите на лекарския съюз и болничните асоциации изобщо срещу философията на селективното договаряне при НЗОК, бяха показателни.

Половината българи пропускат профилактиката

След новия бюджет - 279 млн. за болниците

20% от епилептиците са резистентни към лекарства

Дефицит на сестри и в ИСУЛ
Клиниката по детска клинична онкология и хематология няма достатъчно персонал, което пречи на работата й, става ясно от парламентарен въпрос

Къде е моралът в „Майчин дом“

Държавните болници с 563 млн. дългове

За 14 години се родиха над 15 000 деца ин витро
Тази година бюджетът на Центъра за асистирана репродукция бе увеличен. Защо се налага повишаването и достатъчно ли е то, колко бебета са родени досега, попитахме д-р Мария Георгиева.

Лимитите стигнаха до Конституционния съд

Един на всеки 10 в Европа е увреден в болница
